Департамент приміських пасажирських перевезень на шляху реорганізації

Департамент приміських пасажирських перевезень як один із ключових підрозділів ПАТ «Укрзалізниця» під час реформування змінюється та вдосконалює свою роботу: здійснюється пошук коштів для забезпечення якісних пасажирських перевезень, модернізується парк рухомого складу та вирішується безліч інших важливих питань. Про все це та плани на майбутнє ми вели бесіду з першим заступником начальника Департаменту приміських пасажирських перевезень Віталієм Вікторовичем Рядковським.

 

radovski 1

— Шановний Віталію Вікторовичу, підбийте, будь ласка, підсумки роботи господарства за 10 місяців 2015 року порівняно з аналогічним періодом 2014 року, зокрема щодо економічних показників та стану справ із безпекою руху.

— За 10 місяців 2015 року залізницями України поїздами приміського сполучення перевезено 302,0 млн осіб, що нижче за кількість цього ж періоду 2014 року на 0,7 млн осіб або на 0,2%.

Від перевезення пасажирів у приміському сполученні отримано 0,5 млрд грн доходів, при цьому завдані збитки склали 3,2 млрд грн, що більше, ніж за 10 місяців 2014 року на 4%.

За 10 місяців минулого року по господарству приміських пасажирських перевезень допущено 51 транспортну подію проти 50 випадків транспортних подій, допущених за аналогічний період 2014 року. Стан із забезпечення безпеки руху поїздів на залізницях за кількістю випадків такий (2015/2014): Донецька — 1/3, Придніпровська — 6/4, Південна — 3/2, Південно-Західна — 22/17, Одеська — 3/1, Львівська — 16/23.

— З урахуванням дуже низького відсотка компенсації пільгових перевезень місцевими органами влади, чи є, на Вашу думку, шляхи вирішення цієї проблеми в найближчому майбутньому? Які саме?

— За 10 місяців 2015 року залізницями України в приміському сполученні надано послуги з перевезення пільгових категорій громадян на суму 336,6 млн грн. Сума, передбачена у місцевих бюджетах на компенсацію на 2015 рік, становить 163,2 млн грн. Компенсовано 123,8 млн грн, що становить 36,8% від суми наданих послуг. Заборгованість складає 212,8 млн грн.

Вирішити проблему щодо збільшення компенсації за перевезення пільговиків можливо двома шляхами.

1. Виділення в державному бюджеті України суми на компенсацію за перевезення пільгових категорій громадян окремим пунктом з урахуванням реальної суми наданих послуг.

2. Заміна права на пільговий проїзд адресною грошовою допомогою.

Укрзалізниця неодноразово зверталася з конкретними пропозиціями до відповідних центральних органів виконавчої влади, але, на жаль, відповідного рішення на рівні уряду сьогодні не прийнято.

Слід зауважити, що у процесі реформування залізничного транспорту перевезення пасажирів в приміському сполученні буде здійснюватися за результатами розміщення замовлення місцевих органів виконавчої влади за результатами відповідних договорів. Тобто обсяги перевезень залежатимуть від коштів, що будуть виділятися з місцевих бюджетів, ураховуючи також перевезення пільговиків, що дозволить вирішити поставлену проблему.

— Будьте ласкаві, опишіть існуючі та перспективні методи боротьби Департаменту з безквитковим проїздом пасажирів та з самочинством деяких квиткових касирів щодо невідповідного розрахунку при здійсненні продажу квитків.

— Для запобігання безквитковому проїзду пасажирів у приміських поїздах уживаються й будуть уживатися такі заходи:

•  розміщення візуальної інформації на вокзалах та станціях;

•  оголошення по гучномовному зв’язку про відповідальність пасажирів у разі безквиткового проїзду;

•  організація роботи посадкових бригад;

•  установлення турнікетних систем на станціях;

•  продаж квитків у приміських поїздах провідниками пасажирських вагонів для пасажирів, які здійснюють посадку на зупинках, де відсутні квиткові каси;

•  контроль на шляху прямування приміських поїздів зі стягненням штрафу.

Для запобігання порушенням посадових обов’язків провідників пасажирських вагонів МВРС та квиткових касирів (роз’їзних) постійно проводяться перевірки їхньої роботи фахівцями НРП, РПЧ та ДН. За результатами перевірок у разі виявлення недоліків у роботі, до порушників вживаються заходи дисциплінарного впливу.

Крім того, на сьогодні діє контакт-центр Укрзалізниці «Якість та сервіс» та «Стоп корупція», до якого звертаються пасажири в разі незадовільного обслуговування в приміських поїздах. За результатами розгляду цих звернень уживаються заходи щодо запобігання в подальшому подібним ситуаціям.

— Ураховуючи практичну відсутність в останні роки виконання заводських ремонтів застарілого рухомого складу (електропоїздів серії ЕР1 (2, 9) та їх модифікацій; дизель-потягів серії Д1, ДР1А та ін., що в переважній більшості експлуатуються на залізницях країни), чи не вважаєте Ви, що для підтримання в належному стані існуючих обсягів перевезень недостатньо проведення технічних оглядів та поточних ремонтів? Чи існує, на Вашу думку, ризик масового включення в неробочий парк цієї техніки в найближчі роки? Чи є сьогодні розуміння вирішення такої проблеми?

Для забезпечення необхідного обсягу перевезень пасажирів у приміському сполученні, безпечного та комфортного проїзду пасажирів у приміських поїздах залізницями України підтримується в належному технічному стані існуючий парк МВРС згідно з планово-попереджувальною системою ремонту й технічним обслуговуванням моторвагонного рухомого складу.

Ураховуючи в останні роки недостатній обсяг виконання капітальних ремонтів МВРС в умовах заводів, для забезпечення стабільної експлуатаційної роботи Департамент приміських пасажирських перевезень розглядає можливість виконання ремонтних робіт на таких власних ремонтних базах:

Для електропоїздів:

•  в умовах ПрАТ «КЕВРЗ» із залученням пасажирського вагонного депо Бахмач;

•  в умовах моторвагонних депо залізниць України за участю базових пасажирських вагонних депо Бахмач, Синельникове, Каховка, Тернопіль.

Для дизель-поїздів Д1:

•  в умовах моторвагонного депо Христинівка із залученням пасажирського вагонного депо Каховка;

•  в умовах моторвагонного депо Коломия із залученням пасажирського вагонного депо Тернопіль.

Для дизель-поїздів ДР1А:

•  в умовах локомотивного депо Коростень із залученням пасажирського вагонного депо Бахмач;

•  в умовах моторвагонного депо Тернопіль із залученням пасажирського вагонного депо Тернопіль;

•  в умовах моторвагонного депо Полтава із залученням пасажирського вагонного депо Гребінка.

Поточні ремонти та технічне обслуговування дизель-поїздів Д1 та ДР1А планується виконувати в умовах моторвагонних депо Тернопіль, Здолбунів, Полтава, Коростень, Королево, Конотоп, Христинівка.

— Чи існує взагалі програма модернізації та оновлення рухомого складу господарства приміських пасажирських перевезень? У чому вона полягає?

— Згідно з аналізом цінових пропозицій щодо вартості модернізацій дизель-поїздів проведення глибокої модернізації дизель-поїздів Д1 і ДР1А із заміною силової установки вважаємо недоцільним через значну вартість модернізації, яка становить 80% від вартості нового дизель-поїзда.

Укрзалізницею ведеться підготовка щодо модернізації 16 електропоїздів для забезпечення регіонального сполучення. Фінансування модернізації передбачено проектом фінансового плану на 2016 рік.

Основним виконавцем робіт із модернізації визначено ПрАТ «КЕВРЗ».

Для зручності та комфорту пасажирів під час поїздки в модернізованих електропоїздах Укрзалізницею представлено сучасний інтер’єр салону електропоїзда, наявні комфортабельні сидіння, сучасні багажні полиці, освітлення світловою лінією з LED-світильниками, також проведено облицювання салонів склопластиковими панелями, установлено систему кондиціювання повітря, наявний вільний доступ пасажирів до WI-FI, встановлено системи відеонагляду в салонах, тамбурах та кабінах машиніста, протипожежну сигналізацію та екологічно чисті туалети.

У салонах вагонів передбачено необхідні зручності для пасажирів з особливими потребами.

Із метою вчасного та якісного виконання модернізації планується залучити для фарбування електропоїздів пасажирське депо Бахмач.

— Нещодавно придбаний Львівською залізницею дизель-поїзд ДПКр2-001 «Обрій» виробництва ПАТ «КВБЗ» експлуатується на маршруті Львів – Чернівці (3,5 год в дорозі). Чи не вважаєте Ви, ураховуючи, що виконання місць для сидіння відповідає приміському призначенню, що цю одиницю рухомого складу доцільніше було б використовувати на коротшому маршруті, наприклад Львів – Івано-Франківськ? Обґрунтуйте, будь ласка.

— У 2015 році придбано 1 сучасний дизель-поїзд ДПКр-2 виробництва Крюківського вагонобудівного заводу для забезпечення приміських пасажирських перевезень Львівською залізницею на суму 109,8 млн грн.

У разі наявності Державної підтримки та виділення коштів із Державного бюджету буде розглядатися питання розміщення додаткових замовлень щодо виготовлення дизель-поїздів ДПКр-2 Крюківським вагонобудівним заводом.

Згідно зі статтею 10 Закону України «Про залізничний транспорт» придбання електропоїздів та дизель-поїздів для приміського сполучення здійснюються за рахунок коштів залізниць із залученням коштів місцевих бюджетів, а також інших незаборонених законодавством коштів. Проте, ураховуючи відсутність участі місцевих органів влади у придбанні нового МВРС протягом минулих років та важкий фінансовий стан залізниць України, — без дієвої державної підтримки неможливо здійснити оновлення рухомого складу для забезпечення перевезень пасажирів у приміському сполученні залізницями України.

Із метою оптимізації графіка руху поїздів, забезпечення потреб населення у внутрішньому пасажирському сполученні Укрзалізницею прийнято рішення склад дизель-поїзда ДПКр-2 з 13.12.2015 року при введенні нового графіка руху поїздів додатково задіяти на маршруті Львів – Івано-Франківськ.

— Які конкретні завдання поставлені керівництвом ПАТ «Укрзалізниця» Департаменту приміських пасажирських перевезень щодо реформування галузі? Прокоментуйте, будь ласка, Ваше бачення шляхів вирішення поставлених завдань.

— Основними завданнями створеного Департаменту є:

•  організація, координація й управління процесом приміських пасажирських перевезень, надання якісних послуг на вокзалах і в приміських поїздах, участь у розробці графіків руху з ЦД;

•  організація взаємодії з центральними та обласними (місцевими) органами влади, міністерствами й відомствами з питань погодження та затвердження відповідних нормативних документів, узгодження тарифів, укладання договорів на перевезення пасажирів та відшкодування збитків від перевезення пасажирів у приміському сполученні, у т. ч. шляхом утворення спільних підприємств (перевізників) з органами місцевої влади;

•  організація надання перевізникам пасажирів послуг моторвагонних депо (РПЧ, РПД, дільниці тощо), що належать АТ «Укрзалізниця»;

•    організація ефективного використання, утримання та ремонту МВРС, планування й координація замовлення капітальних ремонтів у КЕВРЗ, контроль якості ремонту та технічного обслуговування;

•  формування й забезпечення єдиної технічної політики в галузі приміських пасажирських перевезень, розробка та впровадження заходів з економії ПЕР;

•  розвиток господарства приміських пасажирських перевезень;

•  удосконалення тарифної політики, здійснення економічного аналізу, розробка заходів із підвищення ефективності діяльності, удосконалення структури управління господарством приміських пасажирських перевезень;

•  організація взаємодії з іншими структурними підрозділами АТ УЗ. 

 

журнал "Локомотив-інформ" №1-2 (115-116) 2016

надійшло до редакції 07.12.2015