Філія «Панютинський вагоноремонтний завод»: досягнення та перспективи роботи

Вагонний парк Переглядів: 20.09.2018, 14:09

На даний час на підприємстві ведуться роботи з освоєння нової номенклатури та активно впроваджуються власні розробки.

Філія «Панютинський вагоноремонтний завод» виконує наступні види ремонтів та будівництво вагонів:

— капітальний та деповський ремонт вантажних вагонів;

— капітальний ремонт напіввагонів та хопер-обокотишовозів з продовженням терміну служби та їх модернізація;

— будівництво напіввагонів моделі 12-9745 та хопер-обкотишовозів моделі 20-9749, розробки СП «Київське ПКТБ» РС;

— будівництво вагонів власної розробки, а саме: напіввагон моделі 12-9911(люковий), напіввагон моделі 12-9911-01 (з глухою підлогою) та вагон-платформа для крупнотоннажних контейнерів моделі 13-6961;

Крім ремонту, модернізації та будівництва вагонів, підприємство виготовляє:

 • гумотехнічні вироби (ГТВ), переробляючи 25 т сирої гуми на рік;
 • тріангель візка вантажного вагона (10000 шт. на рік);
 • запчастини гальмівного обладнання;
 • формує нові колісні пари (10000 шт. на рік);
 • виготовляє універсальні кришки люка напіввагона — 45000 шт. на рік;
 • виготовляє запасні резервуари — 5000 шт. на рік.

Напіввагон моделі 12-9911-01

Правильна машина

 

Раціоналізаторські пропозиції спеціалістів

Працівниками філії власними силами розроблено та виготовлено машину для горизонтальної правки бокових та торцевих стін кузова напіввагона, призначену для  полегшення та прискорення виконання ремонту.

Для виконання ремонтних робіт без застосування цехового кранового обладнання на підприємстві було розроблено та виготовлено сучасний прохідний кантувач кузова 4-вісного напіввагона, розташований безпосередньо на конвеєрно-поточній лінії та призначений для обертання кузова напіввагона в зручне для зварювання положення.

Окрім цього, у філії розроблено та виготовлено:

— установку для запресування буксових вузлів. Гідравлічна установка призначена для запресовування буксових вузлів з підшипниками касетного типу або внутрішніх кілець роликового підшипнику та лабіринтного кільця на шийку осі колісної пари методом холодного запресування з двох сторін за одну установку.

— гідравлічні стенди для правки бокової та торцевої стін напіввагона. Стенди

призначені для правки і ремонту бокової та торцевої стін напіввагона по площині, що дозволяє підвищити продуктивність та поліпшити умови праці.

— трансбордерний візок (призначений для передачі вагонів на поточно-конвеєрні лінії між цехами).

— портал для складання та зварювання бічних стін напіввагона у вертикальному положенні. При виконанні ремонту вагону дозволяє встановлювати та зварювати обшивки бічних стін безпосередньо на вагоні, що суттєво поліпшує умови праці та підвищує рівень техніки безпеки.

Завдяки роботі відділу головного конструктора під головуванням Паська Володимира Володимировича та завдяки продуктивній роботі інших працівників підприємства розроблено та запущено у серійне виробництво:

— напіввагон чотиривісний універсальний моделі 12-9911-01 власної розробки (вантажопідйомність 71 т, об’єм кузова 86 м³, тара 22,5 т). Побудова даної моделі економічно вигідніша від побудови вагонів моделі 12-9745 з аналогічним призначенням за рахунок зменшення трудомісткості.

З початку 2018 року розпочато серійне виробництво напіввагона моделі 12-9911-01.

— вагон-платформа для крупнотоннажних контейнерів моделі 13-6961 власної розробки (вантажопідйомність 72 т, тара 20 т).

З метою досягнення більш широкого переліку можливостей, ніж у аналогічних вагонів, та забезпечення перевезення великотоннажних контейнерів, а також контейнерів-цистерн довжиною 20 футів із вагою брутто до 36 т., проведений аналіз технічних можливостей підприємства. Також проведені спільні технічні наради, листування та вивчення нормативно-технічної документації, в результаті чого були сформовані вимоги до майбутньої платформи; розроблений повний комплект конструкторської документації, враховуючи розрахункову частину); розроблена технологічна документація; збудований дослідний зразок; визначені виробничі площі, які придатні для побудови платформ; розроблена нова та модернізована існуюча оснастка для можливості застосування при виготовленні платформи та пройдений повний комплекс випробувань.

З початку 2018-го року розпочато серійне виробництво вагона-платформи моделі 13-6961.

Вагон-платформа

На даний час на підприємстві ведуться роботи з освоєння нової номенклатури, зокрема:

 • вагон-хопер бункерного типу для зерна моделі 19-6938 з об’ємом кузова 120 м³ призначений для безтарного перевезення зерна і аналогічних харчових продуктів, що вимагають захисту від атмосферних опадів (по залізницях колії 1520 мм) із завантаженням через верхні люки і гравітаційним розвантаженням в міжрейковий простір через нижні люки на спеціальних навантажувальних і розвантажувальних пристроях. Вагон може бути встановлений на 2 візки моделі 18-1750,18-7055.

Це перший вагон-хопер бункерного типу для зерна, розроблений ПАТ «Укрзалізниця».

Зерновоз

 • вагоповірочний вагон нового покоління встановлений на 4 візки моделі 18-1750, вантажопідйомністю 125 т та конструкційною швидкістю не більше 90 км/год, обладнаний автономною дизель-генераторною установкою і висувною кран-балкою для постановки на колію вагоповірочного візка та еталонних гирь. Призначений для розміщення метрологічного обладнання, що застосовується при повірці ваг від 200 кг до 200 т.

Орієнтовний термін закінчення виконання робіт з проектування, випробування та впровадження у виробництво вагоповірочного вагону складає кінець 2019 р.

Вагоповірочний вагон

Завдяки проведенню енергоощадних заходів на підприємстві запрацювали 18 автономних модулів системи децентралізованого теплопостачання, які дозволили максимально наблизити джерела тепла до споживачів, що дозволяє знизити витрати тепла через зменшення довжини магістральних трубопроводів; оптимально підібрати продуктивність модулів з урахуванням установки баків запасу гарячої води для гарячого водозабезпечення; використовувати сучасне обладнання, що забезпечує високу надійність в процесі експлуатації, низьку собівартість виробленої теплової енергії; мінімізувати капітальні та експлуатаційні витрати.

За період введення міні-топкових, починаючи з липня 2016 року, економія природного газу, у порівнянні з роботою старої котельні, склала 2391,233 тис. м³. У зв’язку з зупинкою потужних насосів, які працювали у старій котельні, вдалося зменшити потребу електричної енергії майже до 840 тис. кВт/год на рік.

На підприємстві встановлені дві міні-компресорні станції. Кожна зі станцій обладнана двома ґвинтовими компресорами, один з яких має частотне регулювання і осушувач повітря. Це дає можливість, окрім економічних переваг, локалізувати пневмомережі і використовувати додатково отриману теплову енергію рекуперації.

Ведеться робота по заміні застарілих енергоємних світильників на більш сучасні світлодіодні (на сьогоднішній день замінено 80% світильників), що дозволило отримати економію 4 158 796,3 кВт електроенергії за період з третього кварталу 2015 р. по третій квартал 2018 р.

Плани на майбутнє

Перспективними напрямками розвитку філії «ПВРЗ» є добудування цеху розбирання вагонів, адже введення в експлуатацію нових виробничих дільниць дозволить оптимізувати виробничі процеси на основних конвеєрних лініях шляхом перерозподілу навантаження між ремонтними та допоміжними роботами, що в підсумку приведе до підвищення продуктивності ремонту вагонів в 2 рази (з 4 до 8 одиниць за зміну).

Добудування та введення в дію термічної дільниці для обробки зносостійких деталей вагонів, обладнання та штампів в результаті нададуть перевагу в економії грошових коштів підприємства, забезпечить незалежність від постачальників та дозволить освоїти нові види продукції, а також це дозволить створити нові робочі місця.

Згідно з протоколом № ЦВ-03/30 від 06.10.2017 року заплановане створення сервісного центру з обслуговування, плазмового загартування корпусів букс та повторного монтажу циліндричних підшипників касетного типу CRU-Дуплекс.

Основними перевагами сервісного центру є підвищення рівня безпеки руху поїздів, забезпечення гарантованого пробігу колісної пари протягом 8 років або 800 тис. км, а також збереження гарантії підшипників, які демонтовані через понаднормовий знос корпусів букс чи інших несправностей, не пов’язаних з технічним станом підшипника.

Для створення центру необхідно придбати прес холодного запресування РП-400, прес демонтажу буксового вузла СДБУ-02, комплекс вібродіагностики СВ-ТК-03М, установки сухої очистки УСО-ТК.М і силового навантаження УСН-6-120М, плазмового зміцнення УДГЗ-200.

Через наявність великої кількості морально застарілого обладнання постає потреба в придбанні нового, більш сучасного та якісного, в тому числі слід оновити автотранспортний та залізничний парк, зокрема: портальний колесотокарний верстат з ЧПК, горизонтально токарний верстат з ЧПК (для обробки вісей), верстат фрезерний спеціалізований з ЧПК (для ремонту автозчепу), трубогиб автоматичний з ЧПК, верстат фрезерний спеціалізований СФС-02 CNC з ЧПК, металорізальне обладнання, ковальско-пресове обладнання, автомобільний кран 40 тонн, автомобіль вантажопійомністю 3 тонни, автобус, автонавантажувач в/п 5 тонн, напівпричеп 20 тонн; сідловий тягач «MAN», електродомкрат, вантажопідйомне обладнання, придбання тепловозу для виконання маневрових робіт, заміна зварювального та плазморізального обладнання.

Для ефективного та економічного нагріву заготовок (заклепок, болтів та вісей) перед штампуванням планується придбати ковальський індукційний нагрівач КИН-80 на базі високочастотного транзисторного генератора ВГТ-80-66. Використання даного обладнання замінить нагрівання в газовому горні, зменшуючи витрати на енергоносії у 3 рази, покращить якість виробів та збільшить продуктивність виробництва у 4 рази.

Основними завданнями в перспективі також є:

 • створення складу литва та запасних частин з двома кран-балками вантажопідйомністю 5 т і 3,2 т;
 • проведення енергозберігаючих заходів на підприємстві (скління ліхтарів на вагоноремонтному корпусі);
 • придбання кисневої ємності для зберігання зрідженого кисню;
 • ремонт трансформаторних підстанцій;
 • організація нової дільниці ремонту автозчепного обладнання;
 • переоснащення дільниці ремонту автогальмівного обладнання новим устаткуванням (стіл для ремонту гальмівного обладнання (СМВР) та автоматичний стенд для перевірки гальм (СВГС-1), мийна машина «MAGEDO», трубогиб з ЧПК, машина випробування пружин МИП-1100/2,5);
 • організація дільниць з виготовлення вагону для перевезення зерна мод. 19-6938 та вагоноповірочного вагону.

 

Досвід та майстерність працівників

На філії «ПВРЗ» працюють багато кваліфікованих працівників з великим досвідом роботи. Серед цих працівників хотілося б звернути увагу на слюсаря-ремонтника ремонтно-механічного цеху Колісника Костянтина Володимировича. Трудову діяльність Костянтин Володимирович розпочав у 1985 учнем електрозварника. За короткий  період часу освоїв професію електрозварника і до 2017 року працював електрозварником на автоматичних та напівавтоматичних машинах вагонобудівного цеху №1, а  з липня 2017 року переведений слюсарем-ремонтником ремонтно-механічного цеху.

За час роботи у філії Костянтин Володимирович проявив високу професійну майстерність, освоїв роботу, пройшовши шлях від учня до першокласного спеціаліста. Він зразково утримує і ефективно використовує прилади й обладнання, інструменти і робоче місце, сумлінно ставиться до своєї роботи, якісно і вчасно виконує змінні завдання.  Як досвідчений фахівець передає свій досвід молодим робітникам.

Костянтин Володимирович не має випадків браку в роботі, порушень з вимог охорони праці, трудової та технологічної дисципліни. Завжди проявляє ініціативу в роботі, вимогливий до себе, має повагу серед співробітників і керівників цеху. За сумлінну працю на підприємстві Костянтин Володимирович неодноразово був премійований. У 2005 році йому була оголошена Подяка Державної адміністрації залізничного транспорту України. У 2011 році за підсумками галузевого конкурсу присвоєно звання «Кращий працівник залізничного транспорту України», у 2015 році нагороджений Почесною грамотою Державної адміністрації залізничного транспорту України.

У 2018 році за сумлінну працю на залізничному транспорті К. В. Колісник був нагороджений нагрудним знаком «Відмінник вагонного господарства».

Автор: О. Л. Шарий, в.о. директора філії «ПВРЗ» ПАТ «Укрзалізниця»