Борис Клименко: «Завжди особливої уваги заслуговують ті підрозділи, де відбуваються важливі роботи для залізниці»

Переглядів: 18.09.2018, 12:33

Інфраструктура залізничного транспорту представляє потужний комплекс, що забезпечує перевезення значних обсягів вантажів і пасажирів: залізничні шляхи сполучення, станції, пристрої енергопостачання, зв’язку, сигналізації, централізації, блокування, інформаційні комплекси, система керування рухом тощо. Проте для кожної регіональної філії питання діяльності та розвитку інфраструктури мають свої особливості.

Борис Миколайович Клименко, заступник директора регіональної філії «Південна залізниця» з інфраструктури, знайшов час розповісти нашому виданню, яким чином йому вдається керувати численними складовими залізничної інфраструктури так, щоб вони функціонували як єдиний організм: злагоджено та надійно.

— Борисе Миколайовичу, перш ніж почати інтерв’ю, дозвольте привітати Вас із призначенням на нову посаду — заступника директора регіональної філії з інфраструктури. З якими планами приступили до виконання службових обов’язків?

— Однією з першочергових задач Південної залізниці в 2018 році є електрифікація дільниці Потоки – Золотнишино Полтавської області. Її довжина складає 14 км. Основне навантаження по станції Золотнишине здійснює Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат (98% всіх об’ємів).

Реалізація даного проекту дозволить Полтавському гірничо-збагачувальному комбінату формувати маршрути відправки, наприклад, одразу на порти, використовуючи електротягу, що буде сприяти енергозбереженню та зниженню витрат на закупку паливо-енергетичних ресурсів, зниженню експлуатаційних розходів, підвищенню пропускної можливості дільниць за рахунок більшої маси та швидкості поїздів, зменшенню зборів за забруднення навколишнього середовища від згорання дизельного палива.

Саме у цьому проекті приймають участь елементи інфраструктури. Одне з головних завдань інфраструктури – виконання планових обсягів як у фінансовому, так і у фізичному вияві.

Роботи з електрифікації дільниці мають тривати до середини серпня поточного року.

— Охарактеризуйте загальний стан об’єктів інфраструктури. Які підрозділи, на Вашу думку, викликають занепокоєння та потребують підвищеної уваги?

— У моєму підпорядкуванні 3 господарства: господарство колії, господарство електропостачання та господарство сигналізації та зв’язку.

Господарство сигналізації та зв’язку складається із 8 виробничих підрозділів. Усі підрозділи господарства працюють стало, забезпечуючи безпеку руху поїздів. Бальна оцінка всіх підрозділів за минулий рік та перше півріччя поточного — «відмінно».
Інфраструктуру служби електропостачання обслуговує 7 дистанцій. В експлуатації перебуває 1632,6 км експлуатаційної довжини електрифікованих колій, 46 тягових підстанцій та понад 8 тисяч кілометрів ліній повздовжнього електропостачання та автоблокування.

Через те що багато приладів електропостачання були зроблені ще в середині минулого століття, особливу увагу необхідно приділити одному із найдавніших напрямків: Козача Лопань – Харків – Лозова та Основа – Букіно. Прилади контактної мережі, тягових підстанцій та енергетики на цих ділянках експлуатуються з 1958-1961 років.

В колійному господарстві розгорнута довжина всіх колій складає 4092,3 км.
Станом на 01.01.2018 кількість кілометрів у головних коліях:
— що потребують реконструкції колії — 575,5 км,
— посиленого капітального ремонту — 34,5 км,
— капітального ремонту на старопридатних матеріалах — 653,4 км, що в сумі складає 30,9% від розгорнутої довжини головних колій філії.

— Борисе Миколайовичу, Ви певний час очолювали службу колії регіональної філії «Південна залізниця», розкажіть, будь-ласка, у якому обсязі був виконаний ремонт колії за останні півроку? Чи забезпечена служба колійною технікою на 100%, якщо ні, то яку техніку необхідно оновити/придбати у першу чергу?

— За перше півріччя 2018 року службою колії відповідно до встановлених річних планів виконання ремонтно-колійних робіт було виконано:
— реконструкція колії — 16,4 км (35% річного плану);
— капітальний ремонт колії на с/п матеріалах 29,0 км (35% річного плану);
— реконструкція стрілочних переводів — 8 (35% річного плану)
— укладання старопридатних стрілочних переводів — 10 (67% від річного плану);
— середній ремонт колії — 41 км (41% річного плану);
— комплексно-оздоровчий ремонт колії — 62,1 км (78% річного плану);
— середній ремонт стрілочних переводів — 30 (38 % річного плану).

Станом на 01.07.2018 виробничі підрозділи колійного господарства оснащені колійною технікою в обсязі, що забезпечує безпеку руху поїздів.

В колійному господарстві налічується:
— 56 одиниць моторно-рейкового транспорту, 38 одиниць з яких перебувають у справному стані, 11 машин перебувають на стадії ремонту, 7 — підлягають списанню;
— 79 колійних машин: 2 одиниці очікують ремонту, 9 — вже ремонтуються, 4 — підлягають списанню;
— колієукладальна техніка нараховує 16 одиниць, 15 з яких у справному стані;

При цьому 50% колійної техніки виробили свій ресурс та потребують оновлення.
В першу чергу це техніка для поточного утримання колії та оперативної роботи.

— Чи вдається оптимізувати витрати, що пов’язані з ремонтом колій, споруд тощо. Якщо так, то за рахунок чого з’явилася можливість зекономити?

— Так, вдається. Оптимізувати витрати виходить за рахунок таких факторів:
— планування та виконання одночасно декількох видів ремонтно-колійних робіт на одному закритому перегоні;
— призначення виконавця робіт певного виду ремонту на об’єкті відбувається з урахуванням територіального принципу розташування баз виконавця;
— виконання одночасно повного комплексу колійних робіт, наприклад, з середнього ремонту стрілочних переводів, в межах однієї дистанції колії та однієї станції.
— Нещодавно ПАТ «Укрзалізниця» надала технічні умови одному з аграрних підприємств на будівництво нової залізничної дороги від виробничого пункту до станції Пересічна «Південної залізниці». Борисе Миколайовичу, розкажіть, будь ласка, докладно про цей проект.
— З метою збільшення у майбутньому потужностей з переробки соняшникового насіння у квітні поточного року до філії звернулося приватне акціонерне товариство, яке є власником масло-екстракційного заводу, щодо будівництва нової з’єднувальної колії від ст. Пересічна до місця безпосереднього виробництва.

Наприкінці квітня відбулася виїзна комісія з вибору місяця та умов будівництва зазначеної під’їзної колії з причетними до цього проекту фахівцями та керівниками філії. За результатами роботи комісії підготовлені технічні умови на будівництво під’їзної колії з її примиканням до головної колії перегону Пересічна – Шпаківка, погоджені з Департаментом розвитку і технічної політики ПАТ «Укрзалізниця», а в червні поточного року надані замовнику для виконання робіт з розробки проектної документації.

Виконання робіт з будівництва зазначеної колії за рахунок замовника спинятиме подальшому зростанню обсягів залізничних перевезень, що дозволить філії збільшити прибуток та ефективність використання місцевої залізничної інфраструктури та рухомого складу, дозволить створити додаткові робочі місця й поповнити бюджет області.

— Як відомо, на безпеці економити не можна: яким чином підтримується безпека руху поїздів та яка робота проводиться з підвищення безпеки праці?

— Безпека руху поїздів на залізниці залежить від багатьох факторів. Серед головних — виконавча дисципліна робітників — неухильне виконання вимог діючих Інструкцій та ухвалених керівництвом завдань. Для гарантування безпеки руху на залізничному транспорті потрібно своєчасно передбачати, виявляти та негайно усувати несправності ще на стадії зародження.

У господарствах колії, сигналізації та зв’язку та електропостачання розроблені дієві заходи щодо забезпечення безпеки руху поїздів. Спеціалістами служб постійно проводяться перевірки виробничих підрозділів. Гарантування безпеки руху здійснюється за рахунок виконання планово-попереджуючих робіт, модернізації або повної заміни діючих пристроїв на нові.

Згідно з планами робіт щодо підтримки безпеки руху на 2018 рік передбачена реалізація низки технічних засобів.
З метою гарантування безпечних умов праці, недопущення випадків виробничого травматизму керівниками виробничих підрозділів та служб проводиться профілактична робота з охорони праці та дотримання вимог нормативних документів.

Працівники підрозділів, які задіяні на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, забезпечені спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту та отримують молоко. Усі працівники під час прийняття на роботу, а також під час безпосередньої діяльності проходять медичні комісії, навчання з питань охорони праці, інструктажі.

— Які інноваційні підходи вдалося впровадити у сфері інфраструктури протягом останніх півроку на «Південній залізниці»? Що залишилося в планах на друге півріччя поточного року?

— Протягом зазначеного часу була впроваджена низка інноваційних підходів у сфері інфраструктури господарств.

Так, у минулому році виконана реконструкція повітряної лінії зв’язку на дільниці Прилуки-Бахмач-Ромни довжиною 26,7 км, що забезпечить сталу роботу різних видів зв’язку. Проведена реконструкція дозволила значно підвищити безпеку руху поїздів, надійність роботи пристроїв СЦБ і зв’язку, скоротити експлуатаційні витрати, збільшити швидкість інформаційного обміну і якість роботи інформаційних систем на ділянці.

На ділянці Головашівка Сумської дирекції впроваджена нова мікропроцесорна система керування виробництва ТОВ НПО «Сталь-енерго» замість старої релейної централізації, що морально й фізично застаріла та не повністю відповідала сучасним вимогам безпеки руху. На цій станції також впроваджена принципово нова модульна живильна установа типу МСПУ.

Новий станційний комплекс дозволяє виявити передвідмовний стан пристроїв ЕЦ, контролювати відмови з виведенням необхідної інформації в автоматичному режимі, чим забезпечує безпеку руху поїздів, дозволяє знизити експлуатаційні витрати, поліпшити умови праці обслуговуючого персоналу.

Для можливості здійснення перспективного будівництва з впровадження й спорудження кабельних волоконно-оптичних ліній зв’язку на заміну повітряних і мідних кабельних ліній із впровадженням цифрової системи передачі даних були виконані проектні роботи з реконструкції мережі зв’язку на дільниці Полтава Південна – Кременчук і реконструкції лінії зв’язку на дільниці Харків – Куп’янськ із прокладкою ВОЛЗ.

У 2017 році виконані роботи з модернізації резервних джерел живлення пристроїв ЕЦ з установкою ДГА по станціях Шебелинка, Харків-Сортувальний, Суми-Товарна, на роз’їзді 10 км.

Минулого року також виконані роботи з технічного переоснащення пристроїв контролю технічного стану рухомого складу із заміною старих пристроїв на прилади АСДК-Б по станціям Ізюм, Зміїв, Куп’янськ. Проведена заміна 28 радіостанцій типу Оріон РС-6 і РВС-02. Замінено 12 акумуляторів для забезпечення безперебійної роботи устаткування цифрового зв’язку.

У господарстві електропостачання в даний час та до кінця 2018 року триватиме заміна старих масляних вимикачів на швидкодіючі елегазові вимикачі на тягових підстанціях Тройчате, Миргороди, Рогозянка, Власівка, Скрипаї.
У 2018 році плани модернізації господарства передбачають виконання цілого комплексу робіт.

При модернізації пристроїв СЦБ та зв’язку в умовах реконструкції інфраструктури залізничного транспорту у зв’язку з електрифікацією ділянки Потоки – Золотнишино планується переобладнання рейкових кіл на прилеглих станціях і перегонах, заміна пультів управління й панелей живлення на ст. Золотнишино і 7 км на нові, більш сучасні, заміна схем ув’язування з перегонами. Заразом планується покладення магістрального кабелю зв’язку і кабелю ВОЛЗ з встановленням цифрового устаткування, виконання захисту від впливу контактної мережі, проведення модернізації технологічного і двостороннього паркового зв’язку із заміною існуючого устаткування.

Технічне переоснащення систем управління станціями Покотилівка, Мож і Соколове планується виконати у зв’язку із заміною застарілої системи мікропроцесорного кодового управління МСКУ «Навігатор» розробки підприємства «АНТРОН», що була впроваджена у 1997 році. Це дозволить здійснити нові принципи і можливості дистанційного керування об’єктами автоматики малих станцій в умовах віддаленості, а також підвищити безпеку руху, скоротити експлуатаційні витрати, поліпшити умови праці обслуговуючого персоналу.

Для можливості здійснення перспективної реконструкції лінії зв’язку на ділянці Блотниця – Бахмач ведеться розробка проектно-кошторисної документації, в якій будуть враховані сучасні вимоги до організації різних видів зв’язку.

Заплановано також продовження робіт з технічного переоснащення обладнання контролю технічного стану рухомого складу із заміною застарілих пристроїв на більш нові типу АДСК-5 на станціях Красноград, Смородине, Кислівка. Згідно з програмою заміни фізично застарілих пристроїв СЦБ планується виконати їхню модернізацію шляхом заміни 119 стрілочних електроприводів, 76 дроссель-трансформаторів, 20 комплектів автошлагбаумів, 117 світлодіодних голівок на переїзних світлофорах, 8 дизель-генераторів на постах ЕЦ.

— Чи траплялися останнім часом надзвичайні ситуації: екстрені випадки збою в роботі, вихід обладнання з ладу, вандалізму, крадіжки тощо?

— Так, дійсно, такі випадки іноді трапляються. Наприклад, у квітні поточного року машиністи поїз-дів №4403 та № 2645 повідомили черговому станції Скрипаї, що на вихідній горловині станції спо-стерігається вихід води.

Для унеможливлення підтоплення насипу або інших негативних наслідків перегін закрили для руху поїздів, задіяли заздалегідь сформований протирозмивний потяг, вивантажили на місці надзвичайної події 6 хопердозаторних вагонів із колійним щебенем. Ліквідувати наслідки раптового виходу води допомогла злагоджена співпраця всіх задіяних підрозділів.

За добу рух на маршруті був відновлений зі швидкістю поїздів 15 км/год. Було встановлене цілодобове чергування працівників, виконувались необхідні колійні роботи, що надало змогу того ж дня збільшити швидкість на перегоні до 25 км/год. Наразі на дільниці встановлена швидкість 100/80 км/год.

Слід зазначити, що для організації сталої роботи залізниці під час танення снігу та весняної повені щорічно опрацьовується наказ директора регіональної філії «Про підготовку штучних споруд, земляного полотна та об’єктів водопостачання до льодоходу та пропуску весняної повені», згідно з яким всі підрозділи служби колії виконують підготовчі роботи та вживають необхідні заходи для безпечного пропуску великої кількості талої води.

Для запобігання можливого потрапляння води на залізничні колії цим наказом передбачено формування 10 водопоїздів, 2 протирозмивних поїзди, передбачені технічні навчання для робітників, формування бригад для оперативного реагування, виконання комплексу робіт з підготовки колійного господарства до пропуску повені. З огляду на те, що повінь має стихійний, погано прогнозований характер, передбачити всі події під час її проходження неможливо.

Щодо крадіжок елементів інфраструктури – на жаль, такий факт має місце.
За 6 місяців 2018 року було зафіксовано:
— по господарству електропостачання — 5 випадків;
— по господарству сигналізації та зв’язку — 57 випадків;
— по колійному господарству — 14 випадків крадіжок.

Крадіжки матеріалів верхньої будови колії та елементів інфраструктури несуть значну матеріальну шкоду. Так, сума збитків за 6 місяців поточного року по господарствам колії, електропостачання й сигналізації та зв’язку склала понад 300 тис. грн.

Окрім крадіжок, у виробничих підрозділах було зафіксовано акти незаконного втручання в роботу залізничного транспорту: накладання на колію шин, каміння, проведення несанкціонованих земляних робіт в смузі відводу залізниці. Такі втручання в діяльність залізничного транспорту порушують нормальну роботу, призводять до затримки поїздів та несуть пряму загрозу життю людей. Усі матеріали направляються до правоохоронних органів для притягнення до відповідальності винних осіб.

У господарствах розроблені заходи щодо недопущення крадіжок та несанкціонованих втручань, спільно з правоохоронними органами проводяться перевірки пунктів прийому металобрухту, організовуються рейди, засади.

— Роботу яких служб, підрозділів хотіли б відзначити особливо? Якими їхніми досягненнями можна пишатися?

— Робота Укрзалізниці — це робота єдиного механізму, що складається із структурних підрозділів різного призначення, проте не може існувати одне без одного. Завжди особливої уваги заслуговують ті підрозділи, де відбуваються важливі роботи для залізниці.

— Яким чином координується робота щодо реалізації Стратегії розвитку Товариства в процесі структурного реформування галузі?

— На виконання Закону України «Про ринок електричної енергії у господарстві електропостачання ПАТ «Укрзалізниця» відбуваються зміни з метою поділу діяльності по постачанню та розподіленню електричної енергії й виконання пунктів закону. Представники служби електропостачання приймають участь в групах, сформованих в ПАТ «Укрзалізниця» з реформування господарства.

Усі питання, пов’язані з реалізацією розвитку Товариства в процесі структурного реформування галузі, вирішуються оперативно та в повному обсязі після прийняття відповідних рішень правлінням ПАТ «Укрзалізниця».

— Дякуємо Вам за інтерв’ю!