Костянтин Дода: «У всьому світі туризм є однією з головних рушійних сил у розвитку економіки»

Переглядів: 10.01.2018, 15:50

На сьогодні однією з головних конкурентних переваг підприємства є вміння вчитися виходити на нові сегменти ринку. Впровадження залізничного туризму в Україні дало б можливість збільшити показники рентабельності пасажирських перевезень, сприяти формуванню позитивного іміджу ПАТ «Укрзалізниця».

Про розвиток залізничного туризму в Україні говорили з Додою Костянтином Степановичем, фахівцем служби реформування та розвитку систем управління регіональної філії «Південно-Західна залізниця» ПАТ «Укрзалізниця».

— Костянтине Степановичу, на Вашу думку, чи важливо розвивати залізничний туризм потрібно в Україні?

— Укрзалізниця має величезну проблему в так званому перехресному субсидуванні збиткових пасажирських перевезень за рахунок вантажних. Проблема пільгових залізничних перевезень досягнула критичної точки. Укрзалізниця стала заручником між державою, яка фінансово не забезпечує гарантоване право пільговика на безкоштовний проїзд, і пасажиром, який має право безкоштовно користуватись пільгою, яку йому виділила держава. Розуміючи соціальну роль таких перевезень і свою відповідальність перед соціально незахищеними верствами населення, Укрзалізниця продовжує здійснювати збиткові пасажирські перевезення пільговиків практично безоплатно. Сума збитків тільки за 2015 рік перевищила 5 млрд грн. У 2016 році ця сума прогнозовано виросте, адже вперше в сучасній історії незалежної України, частка відшкодувань коштів за перевезення пільгових категорій громадян з боку місцевих бюджетів склала лише 3%. В умовах кризи, недосконалості законодавчої бази та відсутності допомоги зі сторони держави необхідно шукати нові шляхи для збільшення дохідності пасажирських перевезень. Одним із найактуальніших рішень проблеми перехресного субсидування пасажирських перевезень, яке обрали низка провідних залізниць світу, — є залізничний туризм. На сьогодні у всьому світі туризм є однією з головних рушійних сил у розвитку економіки. Доля експортного доходу, що припадає на туристичну галузь досить значна і посідає третє місце після експорту нафти та автомобілів. Вражаючою є ще одна цифра, кожен 10-ий працівник у світі зайнятий у сфері туристичних послуг, що робить туристичну галузь однією з найбільших роботодавців. Незважаючи на часті світові економічні потрясіння, туристична галузь продовжує невпинно зростати з року в рік приблизно на 5%, із загальним оборотом доходів у 1,5 трлн доларів. Окремим державам, наприклад Туреччина, Португалія, Таїланд, Малайзія, вдалось досягти свого сталого розвитку саме завдяки туризму, і наразі доходи від нього є одним із основних джерел надходжень коштів у державну казну.

— Досвід яких країн можна взяти за приклад для вдалого впровадження залізничного туризму в Україні?

— В Європі туризм досить розвинений та забезпечує щорічне економічне зростання країн та приріст внутрішнього валового продукту. Завдяки розвитку туристичної сфери створюються нові робочі місця. Провівши аналіз успішного закордонного досвіду, прикладом для наслідування впровадження залізничного туризму можна вважати DeutscheBahn (ДойчБан) — основний залізничний оператор Німеччини. 45% туристів при виборі транспортного засобу для подорожі надають перевагу залізниці. Цифра, погодьтесь, більш ніж переконлива. У структурі компанії DeutscheBahn перебуває DBahnRegio — група підприємств, що здійснюють регіональні, приміські та автобусні перевезення, у складі якої був створений спеціальний департамент, що займається реалізацією комплексних туристичних маршрутів з одночасним розміщенням у готелях, що знаходяться у власності DeutscheBahn, та організовує екскурсії на власних автобусах. Слід згадати і про найбільшого європейського туроператора, що спеціалізується на організації туристичних подорожей на швидкісних експресах, компанію WagonLits, вагони яких обладнані широкими панорамними вікнами та усіма найсучаснішими атрибутами комфорту.

— Назвіть факти, що свідчать про хороші перспективи впровадження залізничного туризму на теренах України.

1. На частку залізниці в Україні припадає близько 50% пасажирських перевезень. Розвиток залізничного туризму повинен стати однією з головних стратегічних цілей Укрзалізниці. Це підтверджують і результати дослідження, проведеного на вокзалі Київ-Пасажирський, де було опитано близько тисячі пасажирів. Результати показують, що до розвитку залізничного туризму позитивно відносяться 72% респондентів.

2. Україна має одну з найбільш розгалужених мереж залізниць в Європі та посідає одне з провідних місць за рівнем забезпеченості культурно-історичними ресурсами, архітектурними та релігійними пам’ятками, природньо-рекреаційними зонами, що здатні привернути увагу не тільки українських, а й іноземних туристів. Зокрема в Україні знаходиться величезний перелік об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, та існує низка кандидатів на включення до Світової спадщини, що може значно розширити географію подорожей. Залізниця є зручним засобом сполучення таких місць та транспортування будь-яких категорій туристів.

3. Для виконання туристичних перевезень залізниця у своєму розпорядженні вже має технічне забезпечення, враховуючи рухомий склад, різноманітну техніку пасажирського господарства, пасажирські станції та вокзали. Більшість залізничних станцій має певні засоби, призначені для обслуговування туристів. Це зали очікування, кімнати відпочинку, камери схову, багажні відділення, рідше ресторани, буфети, перукарні. Щоб привернути увагу потенційних туристів просто необхідно створювати комфортні умови на вокзалах і підвищувати якість надання послуг та сервісу.

4. Залізничний транспорт має низку конкурентних переваг перед автомобільним та авіаційним в організації туристичних перевезень.

— А які саме конкурентні переваги?

— По-перше — це порівняно невисока собівартість. До прикладу, ціна залізничного квитка в плацкартному вагоні сполученням Київ – Львів стартує від 150 грн, на поїзд Інтерсіті — від 300 грн. Квиток на автобус по тому ж напрямку буде коштувати від 270 грн. Тут варто зазначити, що час в дорозі на поїзді Інтерсіті складе приблизно 5 годин, автобусом — 7–8 годин.

По-друге — перевезення великої кількості туристів будь-яких категорій, в тому числі людей з особливими потребами та обмеженими фізичними можливостями (соціальна значимість транспорту).

По-третє — високий рівень безпеки та надійності разом з дотриманням графіку переміщення незалежно від кліматичних умов. Згідно із статистичними даними, залізниця є одним з найбезпечніших видів транспорту у світі.

І останнє — поєднання відпочинку під час подорожі разом з пересуванням. Цей пункт особливо важливий для дальніх подорожей. Погодьтесь, що проїхавши 8–10 годин автомобільним транспортом сил на здійснення туристичних цілей майже не залишається.

Повну версію читайте в журналі

«Українська залізниця» № 1-2 (43-44) 2017