Лідія Солдатова: «Робота в службі охорони праці вимагає постійно бути в ритмі залізниці»
Головне завдання служби охорони праці на залізниці — профілактика із запобігання виробничому та невиробничому травматизму, поліпшення роботи щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці тощо. Лідія Володимирівна Солдатова, начальник служби охорони праці регіональної філії «Одеська залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» — перша жінка-залізничниця Одеської магістралі, яка нагороджена орденом Княгині Ольги III ступеня. Також Л. В. Солдатова нагороджена знаками «Почесний залізничник», «Залізнична Слава» III та ІІ ступеня, Подякою Державної адміністрації залізничного транспорту України, годинником від генерального директора Укрзалізниці. Вважаємо за честь, що Лідія Володимирівна дала інтерв’ю нашому виданню.
— Що вдалося зробити для поліпшення роботи служби за час Вашого керівництва? Які запобіжні заходи вживаються службою з метою зниження випадків виробничого та невиробничого травматизму?
— Що стосується роботи служби: були розроблені й виконуються «Комплексні заходи з охорони праці…», Організаційно-технічні заходи щодо попередження випадків невиробничого травматизму. Комплексні заходи з охорони праці є додатком до Колективної угоди між адміністрацією залізниці та профспілковою організацією. Кошти на фінансування закладаються в плани кожної служби. Наприклад, у поточному році — це понад 60 млн грн. Ці кошти використовуються для забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям та ЗІЗ, миючими засобами, проведення медоглядів та атестації робочих місць за умовами праці.
Крім того, службами закладається фінансування з невиробничого травматизму — це ще близько 4 млн грн. Усі ці кошти призначені для профілактичних заходів: ремонт переходів через залізничні колії, освітлення платформ, установлення додаткових попереджувальних знаків, роз’яснювальна робота в дитячих садках, школах, коледжах, а також виготовлення різного роду вкладишів для роздачі пасажирам через каси. Відповідальні працівники залізниці часто відвідують школи й на уроках безпеки розповідають дітям, що залізниця є небезпечною зоною, самим гуляти по залізничних коліях не можна, кататися на автозчепленнях неприпустимо тощо. Проводимо зустрічі зі ЗМІ для висвітлення випадків травмування громадян залізничним транспортом. Таким чином, ми сподіваємося запобігти можливим нещасним випадкам на залізниці.
Ще рік тому, коли були лінійні відділи міліції, додатково забезпечувався контроль із боку правоохоронних органів. Зараз же турбота про збереження чужого життя лягає на плечі працівників залізниці та працівників ВОХР, які зобов’язані стежити, щоб не було сторонніх на колії.
— Дуже важлива риса керівника — узяти на себе відповідальність за прийняті рішення. Яку роботу Ви вважаєте найбільш відповідальною?
— Якщо говорити про відпові-дальність, напевно, найвідповідаль-ніша робота в минулому — це начальник вокзалу Одеса-Головна, зараз — начальник служби охорони праці Одеської залізниці. У першому випадку — несеш відповідальність за трудовий колектив, яким керуєш, у другому — у зоні твоєї відповідальності залізниця та понад 42 тис. залізничників, які обов’язково повинні виконувати всі нормативи охорони праці.
Усім керівникам доводиться прий-мати рішення й відповідати за них, і це — найзначніші моменти і, напевно, найбільш пам’ятні. Коли працюєш керівником служби охорони праці, кожен нещасний випадок доводиться «прожити», проаналізувати, чому все сталося саме так,а не інакше. І хочеться попередити та донести до відома всіх працюючих, щоб в подальшому подібне не повторювалось.
— Залізниця — об’єкт підвищеної небезпеки. Які категорії населення найчастіше травмуються на залізниці?
— Аналізуючи випадки цього року, можу сказати, що найчастіше на залізниці травмуються люди старше 50 років. Більшість постраждалих — пенсіонери та безробітні. По Одеській залізниці із 65 випадків невиробничого травматизму, 47 зі смертельним наслідком. За аналогічний період 2015 року було травмовано 69 осіб, із них 36 зі смертельним наслідком.
На станціях травмовано 32, із них 23 зі смертельним наслідком. На перегонах — 33, із них 24 зі смертельним наслідком. Люди переходять колії у невстановленому місці або перебігають перед поїздом, не розраховуючи сили. Коли рухається вантажний або пасажирський поїзд, перед ним йде повітряна хвиля такої сили, що легко може збити людину з ніг, вона не встигне відійти або відбігти. Також бувають випадки, коли людину, що йде по узбіччю, може зачепити підніжкою (удар підніжкою такої сили, що шансів вижити практично немає).
Дуже поширений випадок — переходити залізничні колії або йти по ходу руху поїзда в навушниках. У нашій практиці було кілька випадків зі смертельними наслідками саме з цієї причини.
У зимовий період, коли засніжені шляхи, люди шукають місця більш зручного проходу, йдуть усередині та у міжколії, наражаючи себе на небезпеку. Літо приносить свої особливості в роботу залізниці: збільшується пасажиропотік, на спекотному сонці притупляється пильність та увага людини.
«Українська залізниця» №9 (39) 2016