Микола Харін:«Наші зусилля сконцентровані на вдосконаленні процесу перевезень вантажів»

Переглядів: 10.01.2018, 15:34

Вантажні перевезення — основне джерело доходу залізниць, тому від компетентної та злагодженої роботи комерційної служби залежить прибуток усього підприємства в цілому. Про роботу комерційної служби регіональної філії «Придніпровська залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» розповідає її керівник Харін Микола Миколайович.

— Миколо Миколайовичу, на Ваш погляд, що зараз найважливіше в роботі комерційного госпо-дарства регіональної філії «Придніпровська залізниця»?

— На сьогодні, як і завжди, основним завданням є збільшення доходів та скорочення витрат філії від надання послуг із вантажних перевезень за рахунок збільшення обсягів вантажних перевезень та надання додаткових послуг клієнтам, адже основний дохід залізниці отримується від цього виду діяльності. При цьому обов’язковими умовами при виконанні вантажних перевезень виступають безпека руху поїздів та автотранспорту й схоронність вантажів, що перевозяться залізницею.

Наші зусилля сконцентровані на вдосконаленні процесу перевезень вантажів шляхом підвищення ефективності діючих технологій, упровадженні прогресивних технологій автоматизованих систем управління та застосування передових форм організації праці. Також ми не забуваємо про необхідність підвищення якості та розширення спектра послуг, що надає залізниця нашим клієнтам. Особлива увага зараз приділяється роботі щодо реформування залізничної галузі в цілому, зокрема комерційного господарства філії.

— Миколо Миколайовичу, згідно з результатами проведення маркетингових досліджень, за рахунок чого, на Вашу думку, можливе додаткове залучення клієнтів до перевезень вантажів залізницею?

— Проведені дослідження свідчать, що досягнення цієї мети залежить від виконання таких заходів:

— підвищення привабливості вантажних перевезень для споживачів за рахунок постійної їх оптимізації, зростання маршрутної швидкості, удосконалення системи вантажних перевезень за рахунок обслуговування клієнтів «від дверей до дверей», задоволення попиту підприємств необхідним рухомим складом, придатним до перевезення відповідного вантажу;

— укладання договорів про організацію перевезень вантажів та проведення розрахунків за перевезення та надані послуги з наданням єдиного коду платника та вантажовідправника / вантажоодержувача на всій території обслуговування ПАТ «Укрзалізниця»;

— введення визначення клієнтом розміру попередньої оплати та періодичність її внесення, виходячи з очікуваного обсягу перевезень та послуг на підставі діючих тарифів;

— упровадження повного електронного документообігу між клієнтом та перевізником;

— введення єдиних по ПАТ «Укрзалізниця» ставок зборів за вільними тарифами;

— оновлення та поповнення рухомого складу для збільшення обсягів вантажних перевезень за рахунок використання кредитних або лізингових програм;

— розвиток та оновлення термінально-складських комплексів на базі існуючих дистанцій вантажно-роз-вантажувальних робіт (МЧ);

— електрифікація та відновлення двоколійних вставок або будівництво двоколійних перегонів на ділянці Запоріжжя – Пологи – Комиш-Зоря для підвищення обсягів та економічності вантажних перевезень залізорудної сировини з криворізького регіону в напрямку Донбасу, що зумовлено проведенням АТО на території Донецької залізниці та неможливістю доставки вантажу звичайними маршрутами слідування, що передбачені планом формування поїздів.

Деякі з цих заходів планується реалізувати вже до кінця поточного року.

— Щодо автоматизації виробничих процесів комерційного господарства Придніпровської залізниці, наскільки впровадження системи АСК ВП УЗ-Є ефективне в роботі господарства?

— Упровадження автоматизації процесів, насамперед електронного документообігу у внутрішньому спо-лученні, — це значний крок уперед в організації комерційної роботи залізниць. Автоматизована обробка одночасно реалізує: достовірність розрахунків, створення інформаційної моделі всіх проведених операцій із можливістю виконання аналітичних запитів, робота в режимі «реального часу» що запобігає виникненню відтермінування фінансових операцій, достовірність та гнучкість доступу до інформації, що зберігається.

Зі сторони користувача послуг також помітні значні зміни. Планування замовлень на перевезення (АС Месплан) та оформлення документів (Ас Клієнт УЗ) виключно за допомогою веб-інтерфейсів значно скорочує контакти клієнтів із залізницею, формалізує взаємовідносини та економить час обох сторін процесу перевезень.

Наступним кроком автоматизації, безперечно, є зведення всіх існуючих систем у «Єдине вікно» із використан-ням єдиного ідентифікатора користувача послуг та максимальне використання можливостей електронного цифрового підпису на всіх етапах контакту клієнт – залізниця. Але для цього, крім програмних змін, також необхідні зміни нормативних документів, що потребує певного часу.

— Чи замовляють вантажовідправники додаткові послуги? Які найчастіше?

— Так, вантажовласники замовляють додаткові послуги. Крім додаткових послуг, які витікають із процесу перевезення вантажів (подача й забирання вагонів на (з) під’їзних колії(й), зберігання вантажів на місцях загального користування тощо), за окремою заявкою вантажовласника філією «Придніпровська залізниця» надаються інші додаткові послуги. Однією з основних послуг є подача вагонів і контейнерів для навантаження у визначений час (періоди доби, дні тижня чи місяця).

Користується попитом послуга зі зважування вантажів або порожніх вагонів (контейнерів) у зв’язку з тим, що не всі вантажовідправники мають власні вагонні ваги, а на більшості станцій філії вони є в наявності.

Значна послуга з переадресування вантажів. Згідно зі ст. 44 Статуту залізниць України філія може на за-мовлення відправника, одержувача змінити станцію призначення вантажу, прийнятого до перевезення (пе-реадресувати вантаж).

Вантажовласник може замовити послугу з маневрової роботи, яка виконується філією щодо:

— подачі вагонів на ваги для дозування;

— прибирання вагонів після зважування та дозування;

— переставляння вагонів з одного вантажного фронту (колії) на інший (або колію), переміщення вагонів та інші.

Також філією розглядаються звернення клієнтів щодо надання інших послуг. Так, до філії звертаються влас-ники вагонів щодо їх відстою на коліях станцій, накопичення власного рухомого складу до маршрутної норми.

Повну версію інтерв’ю читайте в журналі

«Українська залізниця» №11 (41) 2016