Наталя Лісневська: «Реформа медицини потребує адекватного фінансування й не може відбутися за один день, але вимагає постійної, кропіткої, згуртованої роботи»
До структури філії «Центр охорони здоров’я» ПАТ «Укрзалізниця» включено 8 клінічних лікарень, які надають якісні медичні послуги залізничникам та всім, хто до них звертається. Про особливості роботи філії в процесі реформування розповідає начальник філії Лісневська Наталя Олександрівна.
— Наталю Олександрівно, скажіть, будь ласка, як реформування залізниці вплинуло на діяльність філії «Центр охорони здоров’я»? Яке коло завдань покладено зараз на нову філію?
— У 2014 році було розпочато реорганізацію та корпоратизацію Укрзалізниці, у тому числі реорганізовано медичний підрозділ залізниці шляхом створення структури у форматі філії «Центр охорони здоров’я», яка включає 8 клінічних лікарень. Ще 3 медичні заклади, що увійшли до складу ПАТ «Укрзалізниця», на жаль, розташовані на непідконтрольній Україні території. Усі лікарні зберегли свій профіль та продовжують надавати медичні послуги в режимі забезпечення безпеки руху, включаючи широкий спектр профілактичних, діагностичних та лікувальних послуг медичного характеру.
— Чи зможуть обслуговуватися в залізничних лікарнях пацієнти, які не працюють на залізниці? Якщо так, то на яких умовах (чи в яких випадках)?
— Відповідно до чинного законодавства, усі заклади охорони здоров’я філії «ЦОЗ» надають медичну допомогу та специфічні медичні послуги всім бажаючим. На жаль, стаття 49 Конституції України, що гарантує без-коштовну медицину, застаріла у своєму формулюванні, адже за лікування все одно хтось платить: або держава з наших податків, або ми самі через страхові компанії чи напряму.
Зі зміною підпорядкування та припиненням бюджетного фінансування залізничних лікарень будь-який громадянин може отримати кваліфіковану послугу згідно з тарифами, затвердженими ПАТ «Укрзалізниця», або на умовах договору добровільного медичного страхування.
— Скажіть, будь ласка, чи маєте Ви проблеми нестачі кваліфікованих медичних кадрів? Якщо так, яким чином Ви плануєте вирішувати це питання?
— Безумовно, можна говорити про нестачу кваліфікованих кадрів, і це напряму пов’язано з браком фінансування медицини. Сьогодні вся галузь відчуває необхідність змін: медицина, яка фінансується за залишковим принципом, медики, з яких тотально «зробили корупціонерів», пацієнти, які не отримують адекватних послуг, — це спільна проблема, яку необхідно вирішувати на рівні державної політики.
Ми повинні розуміти, що якісна медицина не може бути абсолютно безкоштовною, оскільки кваліфікований спеціаліст має отримувати адекватну зарплатню, а достойні медичні послуги вимагають достойної оплати. Таким чином, додаткове залучення висококваліфікованих медичних кадрів до залізничних лікарень є питанням, яке можливо вирішити найближчим часом при стабільному фінансуванні та створенні конкурентоспроможних умов праці.
— Чи буде змінюватися в процесі реформування залізниці процедура проходження медогляду залізничників? Якщо так, то яким чином?
— Процедура проходження мед-огляду не буде й не може бути змінена, оскільки затверджена Міністерством охорони здоров’я на державному рівні. Зміниться, скоріше за все, організаційний підхід до здій-снення медичних оглядів. У зв’язку з тим, що в діючій структурі ЦОЗобмаль лікарень, для комфорту залізничників регіональні філії ПАТ «Укрзалізниця» укладатимуть дого-вори для проведення перед- та післярейсових медоглядів із закладами охорони здоров’я комунальної власності.
У зв’язку з виникненням питання про закриття деяких здоров-пунктів (за відсутності фінансування з місцевих бюджетів), розглядається можливість поступового введення таких пунктів до структури дорожніх лікарень, які вже увійшли до ПАТ «Укрзалізниця». У подальшому на базі створеної мережі здоровпунктів можлива організація цехових лікарських дільниць, що дозволить зберегти систему контролю за станом здоров’я та диспансеризацію залізничників.
Хочу наголосити, що, незважаючи на суттєве скорочення мережі галузевих медичних закладів, забезпечення медичних аспектів безпеки залізничних перевезень є основним напрямком діяльності Центру охорони здоров’я, і жодні процеси реформування не мають впливати на якість процедури проходження медогляду працівниками залізниці.
— Літо — пора відпусток та відпочинку. Наталю Олександрівно, скажіть, будь ласка, які заходи спрямовані на оздоровлення залізничників на літній період?
— В Укрзалізниці залишились оздоровчі заклади, і профспілкові організації проводять кампанію з оздоровлення працівників Товариства. Центр охорони здоров’я відповідає за забезпечення медичного супроводу санаторно-курортних закладів ПАТ «Укрзалізниця». Кваліфіковані спеціалісти лікарень філії здійснюють нагляд за здоров’ям залізничників, слідкують за динамікою розвитку хвороб і надають рекомендації щодо відповідного санаторно-курортного лікування. Медичні працівники філії постійно співпрацюють із спеціалістами лікувально-профілактичних закладів для організації ефективного оздоровлення та забезпечення якісного обслуговування працівників Укрзалізниці.
— Чи допомагає в роботі Цент-ру охорони здоров’я сторінка у Facebook?
— Так, у сучасному світі суцільної інтеграції суспільства в ін-тернет-просторі соціальні мережі посідають значне місце серед засобів обміну інформацією. Facebook-сторінка — корисне джерело для зацікавлених осіб з оперативним висвітленням новин медичної та залізничної галузей, публікаціями актуальних рекомендацій працівникам ПАТ «Укрзалізниця» і не тільки.
До цього часу всі зусилля ЦОЗ були спрямовані на створення, становлення та забезпечення нової структури медичних закладів Укрзалізниці. Тепер маємо можливість приділити належну увагу інформативній складовій — фахівці філії працюють над розробкою нової концепції присутності організації в інформаційному просторі. Планується також інтегрування в найпопулярніші соціальні мережі та запуск сайта філії.
— У якому напрямку, на Вашу думку, повинна розвиватися філія «Центр охорони здоров’я» ПАТ «Укрзалізниця»?
— Діяльність філії спрямована, у першу чергу, на профілактичну складову медичного забезпечення, що відповідає європейській практиці та концепції розвитку медицини МОЗ України. Розвиток Центру охорони здоров’я, на мою думку, передбачає насамперед підвищення якості та розширення спектра медичних послуг, які надають клінічні лікарні на залізничному транспорті. А це неможливо без модернізації, як технічної (шляхом оновлення сучасного програмного забезпечення та обладнання для діагностики та лікування), так і ментальної — усі ми маємо зрозуміти, що реформа медицини потребує адекватного фінансування й не може відбутися за один день, але вимагає постійної, кропіткої, згуртованої роботи.
— Наталю Олександрівно, і традиційне питання: Ваші побажання колегам-медикам та всім залізничникам.
— З любов’ю, натхненням та оптимізмом сумлінно виконувати свої обов’язки, поважати колег, клієнтів. Самовдосконалюватися та покращувати світ навколо себе. Тільки таким чином, спільними зусиллями, ми досягнемо успіхів у реформуванні не тільки нашої залізниці, але й усієї країни.
«Українська залізниця» №8 (38) 2016