О. І. Мотін: «Укрзалізницею на період до 2021 року планується придбати понад 35 тисяч одиниць вантажних вагонів»

Переглядів: 18.07.2018, 14:58

Така кількість передбачена «Програмою оновлення рухомого складу ПАТ «Укрзалізниця», ухваленою прав-лінням ПАТ «Укрзалізниця».

Про реалізацію програми, стан та перспективи розвитку сучасного вагонного парку розповів директор Департаменту вагонного господарства ПАТ «Укрзалізниця» Олег Ігорович Мотін.


— Олегу Ігоровичу, розкажіть, як функціонує очолюваний Вами Департамент та які завдання стоять перед господарством на найближчий час?

— Головною функцією вагонного господарства є своєчасне забезпечення необхідних обсягів перевезень вантажів справним рухомим складом шляхом своєчасного ремонту та оздоровлення і оновлення вагонного парку.

Відповідно до виконання своїх основних функцій вагонне господарство залізниць України має наступну структуру управління: на рівні ПАТ «Укрзалізниця» – Департамент вагонного господарства; на рівні регіональних філій – представлено службами вагонного господарства, підпорядкованими філіями (вагоноремонтними підприємствами). У процесі реформування Укрзалізниці в 2016 році був затверджений перелік вагонних депо з експлуатації та ремонту вантажних вагонів.

Експлуатаційна та ремонтна база вагонного господарства станом на початок 2018 року складалась з 46 вагоноремонтних та експлуатаційних депо, а також 4-х філій, які складаються з вагоноремонтних підприємств – «Дарницький ВРЗ», «Стрийський ВРЗ», «Панютинський ВРЗ», «Рефрижераторна вагонна компанія». Ремонтна база парку вантажних вагонів включає виробничі потужності вагоноремонтних заводів та Рефрижераторної вагонної компанії, а також 35 ремонтних вагонних депо (в т.ч. 16 – для ремонту приватних вагонів). Експлуатаційна база вагонного господарства складається з 11 експлуатаційних вагонних депо.

— Яким чином буде оновлюватися парк вантажних вагонів та які кроки вже зроблені для цього?

— Як я вже зазначив, ухваленою правлінням ПАТ «Укрзалізниця» «Програмою оновлення рухомого складу ПАТ «Укрзалізниця» на період до 2021 року передбачається придбати понад 35 тисяч одиниць вантажних вагонів.

Станом на кінець минулого року ПАТ «Укрзалізниця» було придбано 2721 вантажний вагон. З метою задоволення потреб економіки країни в частині забезпечення вантажних перевезень та планомірного оновлення парку вантажних вагонів ПАТ «Укрзалізниця», фінансовим планом на 2018 рік передбачається за власні кошти придбати 4150 вантажних вагонів.

Серед цієї кількості 450 напіввагонів планується закупити на відкритих торгах через електронну систему публічних закупівель «ProZorro» у вагонобудівних заводів України (ПАТ «Крюківський ВБЗ» — 250 одиниць, ТДВ «Попаснянський ВРЗ» — 200 одиниць). 3600 напіввагонів побудувати на власних виробничих потужностях філій ПАТ «Укрзалізниця» («Дарницький ВРЗ» — 1000 одиниць, «Панютинський ВРЗ» — 2000 одиниць, «Стрийський ВРЗ» — 600 одиниць).

З початку поточного року вже придбано 1800 напіввагонів, з яких: 450 закуплено у вагонобудівних заводів України (ПАТ «Крюківський ВБЗ» — 250 одиниць, ТДВ «Попаснянський ВРЗ» — 200 одиниць); 1350 одиниць побудовано на власних виробничих потужностях філій. Крім того, фахівцями ПАТ «Укрзалізниця» продовжується робота щодо отримання кредитних коштів Європейського банку реконструкцій та розвитку у сумі 150 млн. дол. США для закупівлі вантажних напіввагонів за принципами и правилами закупівель ЄБРР. Загалом, за рахунок залучених кредитних коштів в рамках кредитної угоди, що буде укладена з ЄБРР планується придбати орієнтовно 6000 одиниць напіввагонів, з яких планами на 2018 рік передбачається придбання близько 3000 одиниць.

— Розкажіть, будь ласка, про інноваційні продукти для рухомого складу та основні показники надійності?

— Вантажні вагони, які планує закуповувати Укрзалізниця, повинні забезпечувати: розрахункове статистичне навантаження від колісної пари на рейки не менше 230,5 (23,5) кН (тс); мати конструкційну швидкість 120 км/год.; габарити рухомого складу мають бути 0-ВМ або 1-ВМ.

Крім того, вагони повинні бути обладнані: автозчепними пристроями, що включають автозчеп СА-3 і поглинальний апарат не нижче класу Т1; двовісними візками з колісними парами, обладнаними здвоєними циліндричними підшипниками касетного типу з установкою їх в букси з гарантійним пробігом не менше 800 тис. км або 8 років. З’єднання приборів автогальмівного обладнання з трубами гальмівної системи і труб між собою повинно бути виконано безрізьбовою арматурою.

Поверхні пар тертя бокових рам і надресорної балки візка повинні бути захищені зносостійкими елементами, в т.ч. опорна поверхня буксового прорізу бокової рами. Серед основних показників надійності можна виокремити наступні: призначений термін служби повинен бути не меншим, ніж визначено нормативною документацією на виготовлення вагона. Термін служби литих деталей візків (бічних рам і надресорних балок), які встановлюються під вагон, повинен відповідати вимогам діючої (на момент поставки вагона) нормативної або конструкторської документації на їх виготовлення.

Гарантійний термін експлуатації вісей повинен становити не менше 8,5 років з дня введення в експлуатацію колісної пари, як зазначено в ДСТУ ГОСТ 31334:2009 (ГОСТ 31334- 2007). Окрім цього, гарантійний термін експлуатації колісної пари по міцності пресових з’єднань коліс з вісями повинен бути не менше 15 років з моменту формування колісної пари, як зазначено в ДСТУ ГОСТ 4835:2008 (ГОСТ 4835-2006). Гарантійний термін експлуатації колісної пари за умови дотримання споживачем правил експлуатації (застосування, транспортування і зберігання) за якістю монтажу буксових вузлів, укомплектованих підшипниками здвоєного типу складає 8 років (або 800 тис. км пробігу) або ж триває до наступного середнього ремонту колісної пари, як зазначено в РД ВНИИЖТ 27.05.01-2017.

Гарантійний термін експлуатації здвоєних підшипників, які встановлені в буксових вузлах вантажних вагонів, при дотриманні умов транспортування, зберігання та монтування, а також правил застосування і експлуатації становить вісім років (або 800 тис. км пробігу) або продовжується до наступного середнього ремонту колісної пари (відповідно до ДСТУ 8734:2017).