Оксана Рейтер: «Буде законодавство, будуть реформи — будуть інвестиції»

Переглядів: 10.01.2018, 15:04

Про результати роботи в минулому році та перспективи співробітництва України з іншими країнами нам розповіла заступник міністра інфраструктури України з питань європейської інтеграції Рейтер Оксана Костянтинівна.

— Оксано Костянтинівно, які підсумки міжнародного співробітництва за 2015 рік? Які проекти виявилися найбільш вдалими та корисними?

— Минулий рік був дуже активним у питаннях як європейської інтеграції, так і в міжнародному співробітництві. Що стосується роботи з європейської інтеграції, то перш за все варто зазначити, що ми виконали майже всі завдання, які були визначені на минулий рік розпорядженням Уряду № 847 щодо імплементації Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Ми поставили перед собою чіткі (мабуть, амбітні) плани, визначили, з чого починаємо, що робимо, — я вважаю, що ми з нашим завданням впоралися. Результати нашої роботи відомі: це, по-перше, три законопроекти у сфері залізничного, автомобільного та внутрішнього водного транспорту, які знаходяться на розгляді в Парламенті; законопроект щодо перевезення небезпечних вантажів, який нещодавно був ухвалений на засіданні Уряду та найближчим часом також буде направлений до Парламенту; пройшов погодження з міністерствами й готується до Мін’юсту пакет щодо ратифікації Конвенції Міжнародної організації праці про працю в морському судноплавстві 2006 року, тобто зроблено багато законодавчої роботи, ретельної, детальної й дуже важкої. Ми розуміємо, що це тільки перший крок і ще багато потрібно зробити: будемо розробляти й підзаконні акти, але, перш за все, нам необхідно, щоб вказані проекти були прийняті Верховною Радою. Що стосується європейської інтеграції, також хочу зазначити, що ми налагодили хороший, продуктивний діалог із Групою підтримки України, а також із Директоратом із транспорту та мобільності Європейської Комісії, експертам якого ми надавали всі ці проекти (про залізничний, автомобільний і внутрішній водний транспорт), отримані коментарі ми вивчили та врахували.

Підписано та ратифіковано Угоду «про вільне небо із США». На жаль, поки ми не можемо те саме сказати про Угоду САП з ЄС, але сподіваємось, нам вдасться вирішити це питання наступного року.

Ми провели Міжправкомісію з Литвою. Основне транспортне питання — робота контейнерного потяга «Вікінг». Активізували співробітництво з Азербайджаном (особливо активний діалог відбувається між залізничниками), Німеччиною, Білоруссю, Болгарією. Зі Швейцарською Конфедерацією домовилися про внесення змін до угод про співробітництво в галузях автомобільного та авіаційного транспорту, які допоможуть у запровадженні бездозвільної системи для здійснення вантажних автомобільних перевезень та лібералізації авіаційних.

— Які можливості дає проект технічної допомоги Twinning для України?

— Наприкінці 2015 року в нас закінчилися 2 проекти технічної допомоги ЄС — залізничний та Підтримка реалізації транспортної стратегії.

Залізничний проект був дуже важливим для нас, оскільки без нього не було б проекту Закону «Про залізничний транспорт» такої якості. Європейські експерти дуже нам допомогли своїм досвідом упровадження європейського залізничного законодавства. І що важливо, крім законодавчих норм, вони знають практику інших держав: як це законодавство оцінюється транспортними експертами, як воно імплементується в державах-членах. Тож законодавча база — це одне, але її потрібно дуже уважно імплементувати з огляду на ринкові відносини, з огляду на стан галузі тощо. Це все комплексне питання, оскільки необачні кроки тільки загальмують процес реформ та розвитку галузі. А нам було потрібно, щоб визначені в законопроекті нова модель управління залізничним транспортом, організація перевезень пасажирів у соціальному сегменті, питання регулювання тарифів, діяльності операторів залізничного рухомого складу і ще багато важливих базових моментів, з одного боку, відповідали європейським Директивам, а з іншого — цілком відповідали економічній та політичній ситуації в державі, враховували структурні перетворення Укрзалізниці та її стратегічну роль для нашої економіки.

Проект Twinning закінчився в листопаді 2015 року, але ми з Європейською Комісією домовилися, що з другої половини 2016 року розпочнеться ще один проект з цієї ж тематики.

Повну версію інтерв’ю читайте в журналі

«Українська залізниця» №3 (33) 2016