Олег Бунчуков:«Сучасні пристрої та технології – запорука підвищення ефективної діяльності господарства»
Розробка та експлуатаційні випробування нових зразків сучасної техніки, перевірка в умовах експлуатації нових технологій є одним з пріоритетних напрямків діяльності департаменту, як органу управління.
Бунчуков Олег Анатольович, директор Департаменту автоматики та телекомунікацій ПАТ «Укрзалізниця», знайшов час розповісти нашому виданню про чималі звершення, що, попри серйозні проблеми, вдалося втілити в життя в його господарстві, а також поділитися планами на майбутнє.
— Олеже Анатолійовичу, наразі триває реалізація виробничих планів на поточний рік. Проте очевидно, що робота по модернізації наявної інфраструктури чи розбу-дові нових об‘єктів господарства сигналізації та зв‘язку великою мірою спирається на попередні здобутки. Розкажіть, будь-ласка, про те, чого вдалося досягти у 2017 році?
— Так, у 2017 році по господарствах сигналізації та зв’язку регіональних філій ПАТ «Укрзалізниця» виконано кілька видів основних робіт.
Обладнано нові другі колії перегонів Розівка – Роз’їзд 376 км – Зачатівська пристроями напівавтоматичного блокування, виконано перемонтаж пристроїв автоматики ст. Розівка, Роз’їзду 376 км та ст. Зачатівська у зв’язку зі змінами колійного розвитку, побудовані нові пристрої переїзної автоматики переїздів 365 км, 366 км, 369 км та 379 км на напрямку Волноваха – Комиш-Зоря регіональної філії «Донецька залізниця» для забезпечення більшої пропускної спроможності дільниці.
Виконано роботи з прокладання 86 км кабельних ліній зв’язку на заміну повітряної лінії на напрямку Ковель – Ізов – Держкордон регіональної філії «Львівська залізниця» для забезпечення їхньої сумісності з запланованою електрифікацією зазначеного напрямку.
Впроваджено нові мікропроцесорні пристрої електричної централізації стрілок та сигналів по станції Головашівка (11 стрілок) напрямку Суми – Харків регіональної філії «Південна залізниця».
Для забезпечення надійності роботи пристроїв зв’язку та організації необхідних каналів передачі даних замінено повітряну лінію зв’язку на кабельну 27,7 км на дільниці Ромни – Блотниця напрямку Прилуки – Бахмач – Ромни регіональної філії «Південна залізниця».
— Для забезпечення безпеки руху та надійності пристроїв залізничної автоматики замінено фізично зношені пристрої електричної централізації стрілок та сигналів ЕЦ-1 станції Нижньодніпровськ-Вузол (26 стрілок) та поста 194 км (1 стрілка) регіональної філії «При-дніпровська залізниця» 1952 року введення в експлуатацію на сучасні мікропроцесорні системи станційної централізації.
— Для забезпечення надійності роботи пристроїв зв’язку та автоматичного блокування напрямку Павлоград – Покровськ збудовано кабельну лінію зв’язку на заміну існуючої, фізично зношеної повітряної лінії на дільниці Павлоград – Слов’янка (46 км) регіональної філії «Придніпровська залізниця».
— Для забезпечення надійності роботи пристроїв зв’язку та забезпечення інформаційних систем залізничного транспорту цифровими каналами передачі даних виконано будівництво кабельної лінії зв’язку з прокладанням волоконно-оптичної лінії на заміну повітряних ліній зв’язку напрямку Сіверськ – Ниркове – Комишуваха – Попасна (43 км) регіональної філії «Донецька залізниця». А також завершені розпочаті у 2016 році роботи з будівництва волоконно-оптичної лінії зв’язку, здійснено задувку в прокладену захисну трубку та монтаж волоконно-оптичного кабелю, на дільниці Волноваха – Комиш-Зоря (84 км) регіональної філії «Донецька залізниця».
— Збудовано кабельну лінію зв’язку на заміну існуючої, фізично зношеної повітряної лінії на дільниці Вікторія – Закупне (7,1 км) регіональної філії «Південно-Західна залізниця».
— Впроваджено сучасні цифрові системи комутації на заміну фізично та морально застарілих автоматичних телефонних станцій по станціях: Слов’янськ і Маріуполь регіональної філії «Донецька залізниця», Івано-Франківськ регіональної філії «Львівська залізниця», Христинівка регіональної філії «Одеська залізниця» та Чернігів регіональної філії «Південно-Західна залізниця».
— Завершено роботи з модернізації фізично зношених пристроїв електричної централізації стрілок та сигналів по станції Миколаєве (10 стрілок) регіональної філії «Одеська залізниця», котрі були введені в експлуатацію ще 1966 року.
— Здійснено модернізацію системи керування цифровою транс-портною мережею зв’язку (SDH) ПАТ «Укрзалізниця», що забезпечило централізоване керування та конт-роль за всіма існуючими елементами мережі, єдиний облік, діагностику та прогнозування роботи обладнання, перспективу можливості здійснення керування новим телекомунікаційним обладнанням SDH.
— У 2017 році план по капітальним інвестиціям виконано на 71%, а план по капітальному ремонту основних засобів на 80,2%. Олеже Анатолійовичу, поділіться, що завадило показати кращий результат?
— У зв’язку з блокуванням процедур відкритих торгів централізованої закупівлі товаро-матеріальних ресурсів, які спостерігалися впродовж першого півріччя 2017 року, практично було відсутнє постачання необхідних для виконання робіт матеріалів та обладнання, що стримувало виконання запланованих робіт. Практично по багатьох об’єктах приходилося надолужувати відставання від запланованих термінів.
Крім того, планом капітальних інвестицій по господарству сигналізації та зв’язку регіональної філії «Придніпровської залізниці» було передбачено фінансування виконання робіт з будівництва волоконно-оптичної лінії зв’язку на дільниці Запоріжжя ІІ – Комиш-Зоря, але визначений за результатами проведеної тендерної процедури закупівлі послуг з виконання будівельних робіт переможець так і не приступив до їх виконання. Роботи, що становили майже 16% від річного плану по господарству, залишилися не виконаними.
Також, по плану капітального ремонту залишилися не реалізованими роботи з капітального ремонту вагонних уповільнювачів, виконання яких передбачалося сторонніми організаціями.
— Порівняно з 2016 роком у 2017 році по господарству сигналізації та зв‘язку ПАТ «Укрзалізниця» допущена менша кількість транспортних подій, як би ви їх охарактеризували? За рахунок чого, на вашу думку, відбулося зменшення?
— Фізичний знос основних засобів господарства, пов’язаних з управлінням та забезпеченням безпеки руху поїздів, сягнув понад 64%, що призводить до збільшення загальної кількості відмов пристроїв та затримок у русі.
Крім того відстежується постійне зростання кількості втручань сторонніх осіб в роботу пристроїв, зіпсування та розкрадання елементів інфраструктури. На цьому тлі зменшення по господарству кількості допущених інцидентів з 12 у 2016 році до 10 у 2017 році є значним досягненням, і в першу чергу за рахунок оперативних дій та самовідданості фахівців господарства сигналізації та зв’язку щодо усунення відмов пристроїв та відновлення їхньої роботи після крадіжок. Не на останньому місці і виконання технічних заходи з підвищення надійності роботи пристроїв та реалізація Програми впровадження технічних засобів безпеки руху, вдосконалення технології обслуговування пристроїв.
— У 2017 році за результатами відкритих торгів було створено єдину мобільну корпорацію з ТОВ «Лайфселл», як би ви оцінили економічну та технологічну доцільність прийнятого рішення?
— У 2017 році за результатами відкритих торгів було створено єдину мобільну корпорацію з ТОВ «Лайфселл», яка об’єднала переважну більшість працівників, що забезпечуються службовим мобільним зв’язком.
На основі цієї корпоративної мережі вперше впроваджено функцію безкоштовних дзвінків між усіма службовими телефонами фіксованого зв’язку та мобільними абонентами, що в свою чергу дозволило значно зекономити кошти необхідні для отримання послуг мобільного зв’язку.
Ці масштабні удосконалення створили телекомунікаційну платформу для необмеженої взаємодії усіх господарств і вертикалей галузі.
Крім того, для реалізації в усіх філіях єдиної політики щодо послуг мобільних мереж розроблено та введено в дію Порядок користування корпоративним мобільним зв’язком ПАТ «Укрзалізниця».
— Які проблемні зони у сфері телекомунікації викликали чи продовжують викликати особливу увагу з боку вашого Департаменту?
— З метою розвитку власної телекомунікаційної мережі, наприклад, у 2017 році оптимізовано ліцензійну діяльність в частині дублювання регіонами надання телекомунікаційних послуг, яке виникло після створення товариства із окремих підприємства залізничного транспорту. Отримані дозволи на використання номерного ресурсу для подальшої організації взаємного з’єднання мережі ПАТ «Укрзалізниця» з телефонною мережею загального користування, що підвищило доходи від надання телекомунікаційних послуг і забезпечило єдині вигідні умови надання взаємних послуг з іншими операторами телекомунікацій. Створено єдиний класифікатор послуг господарства зв’язку, велася робота із усунення порушень, які допущено залізницями до 2015 року.
За підсумками роботи господарства сигналізації та зв’язку у 2017 році оператором ПАТ «Укрзалізниця» досягнуто встановлених у державі рівнів показників якості телекомунікаційних послуг, які в порівнянні із 2016 роком значно зросли.
З іншого боку, через брак фінансування лишаються невирішеними питання щодо можливості повноцінного розвитку власної телекомунікаційної мережі. Оновлення телекомунікаційного обладнання дозволить гідно конкурувати з іншими операторами на ринку телекомунікаційних послуг та підвищити доходи від надання послуг.
— Розкажіть, будь ласка, док-ладніше про діяльність вашого департаменту у напрямку випробувань та впровадження нової техніки та сучасних технологій. З якими проблемами стикаються ваші колеги в першу чергу?
— Розробка та експлуатаційні випробування нових зразків сучасної техніки, перевірка в умовах експлуатації нових технологій є одним з пріоритетних напрямків діяльності департаменту, як органу управління, що відповідає за технічну політику в господарстві. Так в господарстві в минулому році:
— на дільниці Київ-Дніпровсь-кий – Київ-Петрівка – Борщагівка регіональної філії «Південно-Західна залізниця» розпочато тестування цифрового радіозв’язку стандарту DMR на базі телекомунікаційного обладнання виробниц-тва компанії «Motorola Solutions» з метою перевірки відповідності технології та обладнання вимогам технологічного радіозв’язку залізничного транспорту України. У разі позитивних результатів випробувань, дана технологія дозволить поступово проводити роботи із заміни аналогових радіостанцій на обладнання цифрового радіо-зв’язку стандарту DMR, що може працювати як в аналоговій, так і в цифровій мережі;
— забезпечено проведення екс-плуатаційних випробувань телекомунікаційного обладнання технології широкосмугового безпроводового доступу McWill на полігоні залізничного вузла станції Миколаїв регіональної філії «Одеська залізниця В ході випробувань побудовано дослідну ділянку зв’язку та передачі даних;
— спільно з ПАТ «Тернопільсь-кий радіозавод «Оріон» проведено експлуатаційні випробування архіваторів переговорів, що вмонтовані в корпус модернізованих радіо-станцій поїзного радіозв’язку КХ/УКХ діапазонів «Оріон РВ-4М», які за результатами випробувань дозволено до застосування на залізницях України;
— Департаментом автоматики та телекомунікацій проведено значну роботу та отримано позитивне рішення Національної комісії, що здій-снює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, в питанні подовження дозволу експлуатації застарілих радіостанцій з кроком сітки частот 25 кГц з обмеженням строку до 01.12.2022. Це рішення дозволило відтермінувати виконання заміни близько 3000 радіостанцій до кінця 2017 року та у разі позитивних випробувань цифрового радіозв’язку стандарту DMR забезпечити їх заміну на сучасні цифрові радіостанції, що працюють в аналоговій мережі;
— за результатами експлуатаційних випробувань дозволено до застосування на регіональних філіях ПАТ «Укрзалізниця»:
- діелектричні бруси у складі автоматичних шлагбаумів АШ-06 виробництва ТОВ «Світлофори»;
- світлофорні залізобетонні щогли типів ЩСВ-8 та ЩСВ-10 виробництва ПрАТ «Гніванський завод СЗБ»;
- реле імпульсні безконтактні ІМШ-1700Е виробництва ПП НВП «ЗТЗА», м. Львів;
- колійні та сигнальні трансформатори виробництва ПрАТ «СНВО «Імпульс», м. Сєвєродонецьк та ТОВ НВО «Трансавтоматика», м. Дніпро;
- кабельні муфти та колійні ящики з високоміцного діелектричного негорючого пластика, світлодіодні комутаторні лампи виробництва ТОВ НВО «Трансавтоматика», м. Дніпро;
- кодові колійні трансмітери та генератори колійні універсальні виробництва ТОВ НКП «Укртранс-сигнал», м. Харків;
- вироби з високоміцного діелектричного негорючого SMC-матеріалу виробництва СЗАТ «ЛИПЛАСТ-СПб», м. Ліда, Республіка Білорусь;
— встановлено в дослідну експлуатацію:
- мікропроцесорну систему диспетчерської централізації та апаратуру дистанційного температурного контролю буксових вузлів рухомого залізничного складу АКРО-Б виробництва ПрАТ «СНВО «Імпульс», м. Сєвєродонецьк;
- світлодіодні світлофорні лампи виробництва ТОВ НВО «Транс-автоматика», м. Дніпро;
- реєстратори напруг фідерів живлення пристроїв СЦБ і зв’язку, а також індикатори зусилля натискання гальмівних шин і зусилля фрикційного зчеплення виробництва ТзОВ «НВП «Мастак», м. Золочів;
трансформатори і реактори виробництва ПП НВП «ЗТЗА», м. Львів;
- польове обладнання з високоміцного діелектричного негорючого SMC-матеріалу (карликовий і щогловий світлофори, кабельна муфта, колійний ящик) виробництва ТОВ «ЛІПЛАСТ УКРАЇНА», м. Київ;
- вагонні уповільнювачі виробництва ВАТ «Гомельський ЭТЗ» та СЗАТ «Електромеханічний завод» Молодечно, Республіка Білорусь.
— розпочаті експлуатаційні випробування телекомунікаційного обладнання цифрового радіозв’язку стандарту DMR Tir II виробництва компанії Hytera Communications Corp., Ltd.
У 2017 році Департаментом було організовано та проведено в м. Одеса міжнародну науково-практичну конференцію на тему: «Впровадження перспективних мікропроцесорних систем залізничної автоматики та засобів телекомунікацій на базі цифровізації», під час якої було представлено новітні рішення для залізничного транспорту та продемонстровано зразки обладнання. В роботі конференції взяли участь фахівці ПАТ «Укрзалізниця», регіональних філій, філій, проект-них організацій, профільних вищих навчальних закладів, виробники та постачальники обладнання, що впроваджується для потреб інфраструктури залізничного транспорту.
— І, насамкінець, Олеже Анатолійовичу, які завдання перед собою на 2018 рік ставить ваше господарство?
— Основними пріоритетними напрямками розвитку на 2018 рік є в першу чергу виконання по господарству програм та заходів, пов’язаних із забезпеченням безпеки руху поїздів, а саме:
— Програми впровадження технічних засобів безпеки руху в структурі ПАТ «Укрзалізниця» у 2014 – 2018 роках;
— Організаційно-технічних заходів Департаменту автоматики та телекомунікацій з підвищення безпеки руху поїздів, надійності дії пристроїв СЦБ та зв’язку;
— Програми модернізації та встановлення засобів автоматичного контролю технічного стану рухомого складу ПАТ «Укрзалізниця» на 2016 – 2020 роки.
На поточний рік заплановано наступні основні роботи з капітального будівництва та модернізації об’єктів інфраструктури:
— модернізація пристроїв залізничної автоматики та зв’язку на дільницях електрифікації Потоки – Золотнишине регіональної філії «Південна залізниця» та Ковель – Ізов – Держкордон регіональної філії «Львівська залізниця»;
— будівництво нових пристроїв автоматики та зв’язку при відновленні роз’їзду 327 км дільниці Пологи – Комиш-Зоря регіональної філії «Придніпровська залізниця», що пов’язано з підвищення пропускної здатності напрямку;
— будівництво кабельних мереж на заміну фізично зношених повітряних ліній: Попасна – Сватове регіональної філії «Донецька залізниця», Запоріжжя – Комиш-Зоря регіональної філії «Придніпровська залізниця», Блотниця – Бахмач регіональної філії «Південна залізниця», Кам’яниця – Сянки регіональної філії «Львівська залізниця»;
— реконструкція фізично зношених пристроїв електричної централізації стрілок та сигналів станції Козятин регіональної філії «Південно-Західна залізниця»;
— заміна фізично зношених АТС станції Волноваха регіональної філії «Донецька залізниця», станцій Черкаси та Кропивницький регіональної філії «Одеська залізниця»;
— технічне переоснащення технологічного радіозв’язку на дільниці Київ – Миронівка регіональної філії «Південно-Західна залізниця»;
— впровадження першої черги відеоконференцзв’язку ПАТ «Укрзалізниця».
— Дякую за серйозну і відверту бесіду. Сподіваюся почути про реалізацію ваших планів на початку наступного року.
— Гаразд. Домовилися.