Вадим Бубняк: «Профспілка — за гідну заробітну плату, збереження робочих місць та соціальних гарантій працівників ПАТ «Укрзалізниця»

Переглядів: 10.01.2018, 14:53

Питання збереження робочих місць, підвищення заробітної плати та підтримки соціальних гарантійна необхідному рівні мають право відстоювати саме профспілки, тому від їх наполегливої, принципової та обгрунтованої позиції залежить добробуту залізничників та їх сімей. В умовах реформування залізничної галузі, які передбачають перетворення майже в усіх структурних підрозділах Укрзалізниці, значення профспілок значно зростає. Проте свідчить напружена й активна діяльність профспілок у 2015 році, який став визначальним у процесі реформувань галузі. Про підсумки минулого року та плани на майбутнє нам розповів голова Профспілки залізничників та транспортних будівельників України Бубняк Вадим Михайлович.

— Вадиме Михайловичу, яку позицію займає профспілка залізничників і транспортних будівельників щодо реформування галузі?

— Профспілку, у першу чергу, турбують соціальні аспекти реформування: медичне обслуговування, цілісність і збереження соціальної сфери, спадкоємність Галузевої угоди та колективних договорів тощо.

— Чому профспілки наполягали на поверненні традиційного п’ятиденного робочого тижня для працівників залізниць, яке відбулось із серпня 2015 року?

— Починаючи з серпня 2014 року, у зв’язку зі складним фінансово-економічним становищем, зменшенням обсягів роботи, які спровоковані подіями на сході держави, на залізницях України приймалися рішення про встановлення як скорочених робочих днів, так і скорочених робочих тижнів. Позиція профспілки була однозначною: не можна застосовувати режим скороченого робочого часу для всіх підрозділів різних служб однаково. Адже при визначенні підрозділів, для яких може бути встановлено скорочену норму робочого часу, необхідно не лише розраховувати, яку економію адміністрація отримає й чи отримає взагалі. Після запровадження непопулярних заходів заробітна плата залізничників стала зменшуватись. Згідно зі статистичними даними залізнична галузь опинилася на 18 місці за рівнем заробітної плати серед інших галузей економіки в грудні 2014 року

та на 14 місці — за 2014 рік. При цьому в структурних підрозділах залізниць України працівники залучалися до виконання понаднормових робіт, робіт у вихідні та святкові дні. Ураховуючи наведені фактори та аналізуючи експлуатаційні показники роботи залізниць, з початку 2015 року профспілка стала звертати увагу адміністрації Укрзалізниці на необхідність зменшення кількості неробочих днів і навіть установлення повного робочого тижня на деяких підприємствах. Так, на засіданні Ради профспілки залізничників та транспортних будівельників 26 березня 2015 року було висунуто низку вимог до керівництва Укрзалізниці.

— На яких принципах повинна базуватися нова корпоративна система оплати праці?

— Нова корпоративна система оплати праці повинна бути побудована так, щоб забезпечити високий рівень заробітної плати залізничників залежно від відповідальності, кваліфікації та значущості в перевізному процесі, гарантувати конкурентний рівень заробітної плати залізничників на ринку праці. З цією метою наша профспілка разом з адміністрацією Укрзалізниці наказом від 16.02.2011 р. № 048-Ц затвердили Концепцію програми підвищення мотивації до праці працівників залізничного транспорту, яку необхідно втілити.

— Чи можна підбити підсумки роботи профспілки у 2015 році? Яке найбільше досягнення профспілки за рік?

— Найголовніше, що профспілка у 2015 році не допустила масових скорочень персоналу, домоглася виплати «13 зарплати», підвищення тарифних ставок і посадових окладів на 5%, повернення повного робочого часу на залізницях, включення до Статуту ПАТ «Укрзалізниця» і проекту Закону «Про залізничний транспорт» необхідних для профспілки і працівників норм.

— Які завдання ставить профспілка на наступний 2016 рік? Що планується зробити?

— Наші завдання та мета будуть незмінними й на 2016 рік — це захист інтересів працівників. Серед особливостей: переговори й укладення колективного договору ПАТ «Укрзалізниця», проведення звітно-виборної кампанії в профспілці.

Повну версію інтерв’ю читайте в журналі

«Українські залізниці» №1 (31)