Віталій Алейник: «Організаційна структура вертикалі управління рухом буде складатися з трьох рівнів»

Переглядів: 10.01.2018, 15:32

Начальник Департаменту управління рухом Алейник Віталій Самійлович розповідає про поточну ситуацію в господарстві, а також про зміни в ході реформування ПАТ «Укрзалізниця».

— Віталію Самійловичу, назвіть, будь ласка, фактори, які впливають сьогодні на процес перевезень на залізничному транспорті в Україні.

— Основними факторами, що на сьогодні впливають на процес перевезень на залізничному транспорті в Україні, є такі:

— проведення АТО, що впливає на перевезення вугілля з Донецького регіону для забезпечення потреб паливноенергетичного комплексу та підготовки підприємств до роботи в осінньо-зимовий період;

— дефіцит рухомого складу, особливо піввагонів;

— перебої в постачанні паливномастильних матеріалів і запчастин для ремонту рухомого складу.

Хочу зазначити, що завдяки спільним зусиллям фахівців Департаменту управління рухом та регіональних філій ПАТ «Укрзалізниця» (далі — Товариство) за 8 місяців 2016 року спостерігалося зростання обсягів перевізної роботи та підвищено, як до плану, так і до рівня минулого року ряд показників експлуатаційної роботи.

Так, за підсумками роботи за 8 місяців 2016 року вантажовідправниками України навантажено близько 2,9 млн вагонів, у яких перевезено близько 187 млн т вантажів, що більше плану на 0,9%.

Збільшено до рівня минулого року навантаження за такими номенклатурами вантажів: кокс — 24,7%, нафтопродукти — 20,2%, зерно — 37,4%, метали — 10,7%, добрива — 7,6%, цемент — 8,8%.

Підвищено кількісні та якісні показники використання рухомого складу: обіг вантажного вагона на 1,3% до минулого року, обіг навантаженого вагона на 5,1% до минулого року, скорочено простої вагона під однією вантажною операцією на 7,2%, на одній технічній станції на 7,3% відповідно, збільшено середньодобову продуктивність вагона на 0,8%, середньодобову продуктивність локомотива — на 0,8% відповідно, пробіг локомотива — на 2,8%, середню вагу вантажного поїзда на 0,6% відповідно.

— А яким чином буде змінювати- ся структура комплексу управління рухом у ході реформування Укр- залізниці?

— Структурними перетвореннями господарства перевезень передбачено створення на базі оперативного управління Департаменту управління рухом (ЦД) Головного центру управління рухом та регіональних центрів управління рухом поїздів, які передбачається утворити на базі служб перевезень та відділів перевезень дирекцій залізничних перевезень.

Досвід реформування залізниць Європи та СНД з удосконалення структури диспетчерських центрів управління свідчить про ефективність централізованого управління експлуатаційною роботою в сучасних умовах та перерозподілу функцій перевізника та оператора вагонів.

Для переходу на новий принцип розподілу диспетчерських функцій передбачається об’єднати функції диспетчерів дорожнього рівня в ГЦУП і здійснювати централізоване управління експлуатаційною роботою на основних полігонах регіональних філій значної довжини.

У РЦУП передбачається сконцентрувати функції поїзних диспетчерів та енергодиспетчерів рівня дирекцій, диспетчерів інших підрозділів.

До складу РЦУП передбачається включити райони, які створюватимуться на базі відділів перевезень дирекцій залізничних перевезень (ДН). Попередньо на Донецькій та Львівській залізницях — по три райони; Придніпровській, Південній, Південно-Західній та Одеській — по два райони.

— Професія диспетчера на залізниці є найбільш стресовою. Які заходи задля зменшення психологічного навантаження упроваджують у галузі?

— У господарстві перевезень не лише професія диспетчера є найбільш стресовою, до таких професій можна віднести й такі, як: поїзний диспетчер, черговий по станції, маневровий диспетчер, черговий по сортувальній гірці, оператор поста централізації, регулювальник швидкості руху вагонів, складач поїздів.

Робота за зазначеними професіями є найбільш стресовою на станціях із великими обсягами роботи, у т. ч. вантажних і сортувальних, й особливо в несприятливих погодних умовах (у зв’язку з дією високих температур зовнішнього середовища в літній та зимовий періоди роботи).

Як показує досвід роботи за професіями, що безпосередньо пов’язані із забезпеченням руху поїздів, робота такого персоналу передбачається в нестандартних ситуаціях, де рішення про рух поїздів та направлення вагонопотоків необхідно прийняти в оперативному порядку, у найкоротший термін з урахуванням зовнішніх та внутрішніх факторів, а також можливих ризиків.

Маємо непоодинокі випадки несанкціонованого втручання в роботу залізничного транспорту, які значно почастішали, й особливо, у зоні проведення АТО.

Як правило, у таких ситуаціях працівникам необхідно діяти оперативно, злагоджено та з чітким дотриманням усіх нормативних документів, безумовно забезпечивши безпеку руху поїздів та схоронність вантажів і рухомого складу.

Повну версію інтерв’ю читайте в журналі

«Українська залізниця» №10 (40) 2016