Володимир Шульмейстер: «Завершити реформу залізниць допоможе злагоджена робота всіх органів влади»

Переглядів: 10.01.2018, 14:42

Про наступні кроки в реформуванні Укрзалізниці, перспективи співробітництва України з іншими країнами, а також ситуацію з тарифоутворенням у галузі нам розповів перший заступник міністра інфраструктури України Шульмейстер Володимир Юрійович.


— Володимире Юрійовичу, чи задоволені Ви динамікою реформ Укрзалізниці сьогодні?

— Тим, що вже вдалося зробити, так. Важливе досягнення завершення корпоратизації Укрзалізниці. Наразі прийнято урядову постанову про утворення ПАТ «Укрзалізниця». Після проведення інвентаризації майна залізничного транспорту майже по всій Україні компанія Deloitte провела оцінку активів підприємства та встановила їхню вартість 245 млрд грн. Уряд прийняв Статут ПАТ «Укрзалізниця», сформовано склад Правління. І нарешті, наприкінці жовтня відбулася реєстрація публічного акціонерного товариства.

За час роботи нинішньої команди Міністерства зроблено ще один суттєвий крок ми почали формувати нову законодавчу базу галузі, що відповідатиме стандартам ЄС. Йдеться про проект нової редакції Закону України «Про залізничний транспорт», який зараз знаходиться на розгляді Кабміну. Цей проект розроб лений за участі європейських фахівців, враховує положення 6 директив та 2 регламентів ЄС, імплементація яких визначена Угодою про асоціацію України та ЄС. Фактично законопроект презентує нову модель ринку залізничних перевезень, що заснована на розвитку конкуренції між перевізниками та забезпеченні рівноправного доступу до залізничної інфраструктури.

— У чому, на Ваш погляд, полягають основні «вузькі місця» перехідного періоду Укрзалізниці?

— Я б назвав це не «вузькими місцями», а «ризиками». Ризики, звичайно, є. Основний — неготовність та небажання різних зацікавлених сторін до кардинальних змін у роботі галузі.
Це стосується й залізничників, які по винні перевести своє мислення з адміністративних рейок на бізнесові, та окремих фінансово промислових груп, які чинять супротив запровадженню прозорості та рівних прав і, головне,
відповідальності бізнесу в галузі. Важливим моментом є погодженість дій. Так, наприклад, ми маємо висновок Мін’юсту щодо того, що окремі положення законопроекту «Про залізничний транспорт» не відповідають чинному законодавству України. Водночас маємо висновок Євроофісу Кабміну про те, що ті самі положення відповідають нормам законодавства ЄС, які ми зобов’язались імплементувати відповідно до Угоди про асоціацію України та ЄС. Як бачимо, потрібна злагодженість роботи всіх органів влади, аби зміни в законодавство відбувалися своєчасно та сприяли активному просуванню реформ.
До речі, законопроект — це лише перший крок. Попереду прийняття понад 50 підзаконних актів. Це потрібно зробити за 1 рік після вступу Закону в силу. І знову таки, потрібно буде організувати ефективну співпрацю всіх органів влади, які долучаються до погодження цих актів.
В іншому випадку виникне ризик не виконати завдання в установлений термін. Існує також і фінансовий ризик.
Законом передбачено утворення двох нових органів: Національної комісії регулювання транспорту, що відповідатиме за тарифоутворення, та Агентства залізничного транспорту, яке буде реалізовувати державну політику в галузі, контролювати рівно
правний доступ до інфраструктури, реєструвати й координувати діяльність перевізників. Вони потрібні для забезпечення чесної конкуренції на ринку залізничних перевезень. Міністерство подало до Мінфіну пропозиції для виділення фінансування Агентства з відповідними обгрунтування ми, фінансові розрахунки фінансування НКРТ також надані до Мінфіну разом із проектом Закону про її утворення. Мінфін запропонував повернутись до цього питання наступного року. Зауважу, що утворення цих державних органів потрібне насамперед для того, щоб забезпечити ринкову,справедливу конкуренцію на ринку залізничних перевезень.

— Які кроки подальших реформувань слід чекати після корпоратизації Укрзалізниці? Яких підсумків щодо перетворень Укрзалізниці Ви очікуєте наприкінці 2016 року?

— Наступний етап після створення ПАТ «Укрзалізниця» — формування вертикально інтегрованої системи управління всередині корпорації. Це означає, що будуть створені філії за видами бізнесу:
оператор інфраструктури, вантажні перевізники, пасажирські перевізники (швидкісні, далекого сполучення, регіональні, приміські), ремонтні підприємства. Це дозволить підвищити ефективність управління кожним окремим видом діяльності, прозорість фінансових розрахунків між ними. Надалі, після аналізу ефективності діяльності кожної філії, будуть прийматися рішення щодо перетворення філій на дочірні компанії. Остаточна мета — утворити холдингову структуру (аналогічно німецькій DeutscheBahn).

Повну версію інтерв’ю читайте в журналі

«Українські залізниці» №11-12 (29-30)