Є. Чернявський: «Запорізьке моторвагонне депо: гортаючи сторінки історії та сьогодення»
Сьогодні працівники Запорізького моторвагонного депо в непростих умовах працюють над забезпеченням надійного приміського та регіонального сполучення і покращенням якості перевезення пасажирів.
З гордістю згадуємо звершення старших поколінь залізничників: створено з нуля деповське господарство, поетапно впроваджено всі види тяги рухомого складу, нову техніку, побудовано спортивні та соціальні заклади.
Ми успішно розвиваємося на тому міцному підмурку, який створили наші попередники. Пам’ятаймо їх, пишаймося їхніми справами, примножуймо їхню славу!»
Євген Чернявський, начальник Запорізького моторвагонного депо
— Євгене Івановичу, розкажіть трохи про депо, його історію, сучасні реалії і досягнення.
— Будівництво залізничної ділянки Лозова — Запоріжжя було почате в травні 1872 року, а вже 15 листопада 1873 року на цій ділянці було відкрито рух пасажирських та вантажних поїздів.
Перше паровозне депо в Запоріжжі було побудоване того ж року на станції Запоріжжя-1.
У 1874 році була введена в експлуатацію ділянка Запоріжжя – Мелітополь, а через три десяти ліття — ділянка Довгинцеве (Кривий Ріг-Сортувальний) – Хортиця – Запоріжжя – Волноваха. Сталева магістраль зв’язала залізничними коліями руду Криворіжжя з Донець- ким вугільним басейном.
Водночас із будівництвом цієї ділянки у 1904 році було побудоване і паровозне депо Запоріжжя-2.
У 1956 році паровозне депо Запоріжжя-1 увійшло до складу паровозного депо Запоріжжя-2. З 1966 року депо перейшло на теп- ловозну тягу, а в 1968 році — на електротягу.
У 1974 році в депо здали в експлуатацію цех з ремонту та технічного обслуговування моторвагонного рухомого складу. Одночасно було побудовано новий адміністративний корпус.
Власна історія Запорізького моторвагонного депо починається з 1 січня 2008 року, коли було проведено реорганізацію локомотивного депо Запоріжжя-2. Депо розділили на два виробничі напрямки — Запорізьке мотор- вагонне депо та Запорізьке локомотивне оборотне депо, яке ввійшло до складу Мелітопольського локомотивного депо.
Загальна площа цехів Запорізького моторвагонного депо стано вить 14,5 тис. м2. У депо працює 421 чоловік, з яких ремонтний персонал — 56 чоловік, локомотивні бригади — 95 чоловік, провідники — 72 чоловік, інженерно- технічні працівники — 47 чоловік, інші фахівці — 136 чоловік.
У 2017 році депо досягло таких показників: експлуатаційна робота — 636,3 млн ткм/брутто; технічна швидкість — 50,7 км/год; дільнична швидкість — 42,3 км/год; загальний пробіг — 5611,7 тис. км; середньодобовий пробіг — 300,7 км; середня заробітна плата локомотивних бригад — 11 422,9 грн; середня заробітна плата — 7472,2 грн; продуктивність праці — 15 132,9 тис. ткм брутто/чол.
— Які види ремонту виконує депо? Яке технічне оснащення цехів при цьому використовується? Що з обладнання варто виділити?
— Запорізьке моторвагонне депо виконує поточні ремонти ПР-2, ПР-1 та технічне обслуговування ТО-3, ТО-2 електропоїздів серії ЕР1, ЕР2, ЕР2т, а також здійснює поточний ремонт ПР-1 і технічне обслуговування ТО-3 мотор- вагонного рухомого складу для Нікопольського моторвагонного депо.
Запорізьке моторвагонне депо східчастого типу. Цех з технічного обслуговування ТО-3 та поточного ремонту ПР-1 моторвагонного рухомого складу оснащений механізованим стійлом, оглядовими канавами, двома вантажопідіймальними кран-балками та необхідним устаткуванням для проведення зазначених робіт.
Цех ПР-2 електрорухомого складу, де виконують ремонти ПР-2 електропоїздів ЕР1, ЕР2, ЕР2т, оснащено кран-балками, домкратами для підйому кузовів, механізованими позиціями для одночасного ремонту двох вагонів електросекції в обсязі ПР-2, електропідіймачем рейкового типу для одиночної викатки колісно-моторних блоків тягового рухомого складу. Тут виконується обточування колісних пар на верстаті А-41 без викочування колісної пари з-під рухомого складу, а також впроваджено стенд із прокрутки та випробування колісно-редукторних блоків моторвагонного рухомого складу після ремонту.
Окрім цього, для поточних ремонтів та технічного обслуговування тягового рухомого складу депо має допоміжні відділення.
Автогальмівне відділення оснащене стендом А.205 для випробування автогальмового обладнання після ремонту, стендом із випробування гальмових рукавів тягового рухомого складу та стендом для регулювання і випробування запобіжних клапанів Е-216, які було запроваджено раціоналізаторами депо.
У ремонтно-калібрувальному відділенні виконується ремонт та калібрування манометрів для усіх структурних підрозділів Запорізького регіону.
Повірочне відділення здійснює ремонт та державну повірку швидкостемірів «ЗСЛ-2М» електропоїздів приписки Запорізького та Нікопольського моторвагонних депо, а також промислових підприємств Запорізького вузла — ПАТ «Запоріжсталь», «Дніпроспецсталь», «Мотор Січ», «АвтоЗАЗ», «Запоріжтрансформатор», «Запоріжкокс» та інших.
Механічне відділення проводить верстатні роботи. Воно оснащене кран-балкою, токарно-гвинторізним, стругальним та фрезерувальними верстатами.
У депо освоєне виготовлення дверних ручок для перехідних майданчиків, виготовлення та заміну водних баків для туалетів електропоїздів, виготовлення корпусів низьковольтних міжвагонних з’єднань, заміну металевих труб для водопроводу в туалетах електро- поїздів, виготовлення огороджувачів автоматичних дверей, виготовлення з вінілісшкіри чохлів для низьковольтних з’єднань, тощо.
Для недопущення втручання сторонніх осіб у роботу залізниці в депо було розроблено та впроваджено запірні пристрої до обладнання МВРС, наприклад, спеціальні троси, що унеможливлюють крадіжки низьковольтних міжвагонних з’єднань; спеціальні болти для низьковольтних утримуючих котушок БВП-105 та спеціальні запірні пристрої для підвагонних акумуляторних ящиків.
У цеху експлуатації знаходиться робоче місце чергового по депо, який організовує роботу локомотивних бригад приміського сполучення, а також локомотивних бригад оборотного локомотивного депо Запоріжжя-2. Робоче місце чергового по депо обладнане електронною системою АРМ.
У депо влаштовано технічний кабінет навчання локомотивних бригад з діючим тренажером мо делювання роботи електропоїздів серії ЕР1, ЕР2.
Для зняття стресових навантажень залізничників у депо є кімната психологічного розвантаження.
Щоб утримувати деповське господарство в належному санітарно- технічному стані, на підприємстві діють котельня, компресорна, хімчистка, будівельна група, електроцех, господарський цех, автогараж.
Теплом та гарячою водою депо забезпечує газова котельня з напівавтоматичним управлінням. Потужність котельні становить 5,4 Гкал/год. Для зменшення витрат газу санітарно-побутовий корпус депо оснащений двома електричними котлами, що дає можливість подавати гарячу воду до депо в теплі пори року.
На території депо розташована хімчистка, яка виконує прання спецодягу працівників депо, а також інших структурних підрозділів Запорізького вузла. У 2010 році в хімчистці було впроваджено електропарогенератор, який забезпечує потреби в парі пральної машини «Радуга-30М» у літній сезон.
Стисненим повітрям пневматична магістраль депо забезпечується від компресорної. У 2007 році в компресорній було встановлено новий сучасний економічний компресор НВЕ-10/0,7.
Для покращення умов та якості праці в депо проведено комп’ютеризацію фінансово-економічного, планового, технічного відділів, групи обліку, кабінетів з технічного навчання локомотивних та ремонтних бригад та інших. Запроваджено автоматизовані робочі місця (АРМ) бухгалтерського обліку та нарахування заробітної плати, обліку роботи локомотивів, чергового по депо, кадри та інших.
До складу депо входить також бригадний будинок відпочинку локомотивних бригад на станції Пришиб. Бригадний будинок має шість кімнат відпочинку, що дозволяє одночасно приймати на відпочинок 15 членів поїзних бригад. У 2010 році бригадний будинок було переведено з пічного опалення на газове. Тут установлено сучасну міні-котельню на блакитному паливі, що дозволило покращити умови відпочинку поїзних бригад.
— Розкажіть, будь ласка, про експлуатаційний парк депо.
— Парк Запорізького моторвагонного депо налічує 72 одиниці рухомого складу — секції електропоїздів серій ЕР1, ЕР2 та ЕР2т та дизель-вагон Д1-396. Це рухомий склад побудови 1961–1969 та 1992 років. Електропоїзди Запорізького депо працюють на плечах обслуговування Запоріжжя – Харків – Запоріжжя, Запоріжжя – Синельникове – Дніпро, Запоріжжя – Кривий Ріг, Запоріжжя – Мелітополь – Новолексіївка – Генічеськ, Запоріжжя – Мелітополь – Новолексіївка – Сиваш, Запоріжжя – Дніпробуд-2 – Запоріжжя-Ліве – Вільнянськ Придніпровської залізниці.
У 2009 році в депо було запущено в експлуатацію швидкісний електропоїзд ЕР2т-7223 «Січеслав» за маршрутом Запоріжжя – Генічеськ. З 2015 року маршрутом Запоріжжя – Харків – Запоріжжя курсує швидкісний міжрегіональний поїзд ЕР2т-7230.
— Розкажіть про раціоналізаторський рух у депо. Кого з працівників Ви хотіли б відмітити особливо? Які удосконалення зроб- лено умільцями депо, які можна виділити?
— Для оптимізації технологічних процесів, підвищення технічного рівня виробництва та безпеки праці у Запорізькому моторвагонному депо ведеться постійна раціоналізаторська робота. Керівництво структурного підрозділу направляє творчий пошук новаторів на вирішення найбільш актуальних виробничих проблем.
Одним із найпродуктивніших та найперспективніших раціоналізаторів за десятилітню історію депо можна вважати майстра Ігоря Обухова. Впровадження лише трьох його раціоналізаторських пропозиції дало депо відчутний економічний ефект. Зокрема, «Гумові прокладки для подовження строку використання з’єднувальних рукавів» (економічний ефект — 1 171 грн), «Спосіб модернізації шлейфа (петлі) для перевірки апаратури АЛС МВРС» (економічний ефект — 6 157,55 грн); «Монтажна схема лічильників Ф-61 Ме під електропоїзди серії ЕР2т» (економічний ефект — 6 481,35 грн). Дві перші раціоналізатор надав у 2012 році, останню — в 2014-му.
— Наразі перед усією галуззю дуже гостро стоїть «кадрове питання». Як справи у Вашому депо?
— На цей час немає можливості автоматизувати всі виробничі процеси в депо, цілком усунувши людський фактор з різних сфер його діяльності. Тому аксіома, «Кадри вирішують все!» дотепер ще не втратила своєї актуальності.
Кузнею кваліфікованих кадрів для депо залишається Державний навчальний заклад «Запорізький професійний ліцей залізничного транспорту», з яким структурний підрозділ успішно співпрацює вже багато років.
Молодих фахівців для депо готують також Дніпровський національний університет залізничного транс- порту імені академіка В. А. Лазаряна та Український державний університет залізничного транспорту.
— Чи існує в депо система додаткового навчання і підвищення кваліфікації персоналу, наставництво?
— Працівники депо підвищують свою кваліфікацію на виробничо- технічних курсах (підвищення розряду або класу), курсах цільового призначення та курсах підвищення кваліфікації. Також у депо є можливість проходити первинну підготовку до роботи на займаних робітничих посадах. Працівники депо підвищують кваліфікацію на базі підприємства та з відривом від виробництва (у навчальних закладах).
За роки роботи підприємства підвищили свою кваліфікацію (без відриву від виробництва) 60 працівників, серед яких машиністи електропоїзда, слюсарі з ремонту рухомого складу, акумуляторники, оператори ЕОМ, штукатури, малярі, токарі.
Щорічно в депо також проводять курси цільового призначення, щоб підготувати працівників до роботи в осінньо-зимовий період.
У депо дотепер жива практика наставництва досвідчених працівників над молоддю. Своїм безцінним професійним та життєвим досвідом з молодими залізничниками охоче діляться машиністи електропоїздів С. Гущін, С. Кальтасов, О. Черепаха, В. Калінін, слюсарі з ремонту рухомого складу О. Старінцев, В. Мудрий, О. Зінченко, В. Чугаєв. За час своєї роботи вони виховали чимало висококваліфікованих працівників, які й сьогодні приходять за порадою до своїх наставників.
![]() | ![]() | ![]() |
Кращий раціоналізатор депо майстер Обухов І. П. | Головний інженер Кулявець О. М. | В. о. заступника начальника депо з експлуатації Рудоман А. І. |
— Євгене Івановичу, коли вже мова зайшла про кадри, то розкажіть про колектив депо, його досягнення. Кого варто виділити особливо і чому?
— Я пишаюсь очолюваним колективом, а про високі показ ники у роботі свідчать численні відзнаки, які мають наші спеціалісти. Так відомчі відзнаки у депо мають:
- Відмінник адміністративних служб — 1 працівник.
- За доблесну працю на Придніп- ровській залізниці — 1 працівник.
- Звання «Кращий працівник залізничного транспорту України» — 3 працівники.
- Знак «Відмінник пасажирського господарства» — 1 працівник.
- Знак «Відмінник Придніпровської залізниці» — 1 працівник.
- Знак «Залізнична Слава» ІІІ ступеня — 2 працівники.
- Знак «Почесному залізничнику» — 1 працівник.
- Медаль «Кращому працівнику Придніпровської залізниці» — 1 працівник.
- Нагрудний знак «Відмінник локомотивного господарства» — 3 працівники.
За впровадження передових методів ведення поїздів та підвищення енергоефективності локомотивні бригади щоквартально та за підсумками півріччя нагороджуються знаком «Кращий за професією», дипломом, грамотою, подякою та грошовими заохоченнями від керівництва. Фото кращих працівників структурного підрозділу розміщено на деповській Дошці Пошани. На теперішній час у Запорізькому моторвагонному депо працює 28 представників залізничних династій, які продовжують професійні традиції батьків та дідів. Серед них:
— інспектор відділу кадрів Світлана Чайка. Трудову діяльність на залізниці розпочала у 2000 році. Батько М. В. Багацький з 1962 року працював помічником машиніста паровоза, вийшов на пенсію машиністом тепловоза. Зараз родинну справу продовжує онук С. Е. Юхник, який трудиться помічником машиніста.
— майстер Олексій Хижній. Трудову діяльність на залізниці розпочав у 2002 році. Дід В. А. Хижній працював машиністом тепловоза з 1956 року, батько В. В. Хижній з 1984 року працює на залізниці водієм.
— машиніст електропоїзда Сергій Гущін. Працює на залізниці з 1986 року. За собою привів двох синів: А. С. Гущін з 2005 року працює слюсарем-електриком, М. С. Гущін — з 2007 року машиніст електропоїзда.
— черговий моторвагонного депо Руслан Зубець. Працює на залізниці з 1999 року. Батько М. Т. Зубець на залізниці з 1971 року — машиніст електропоїзда, брат О. М. Зубець — машиніст тепловоза.
![]() |
Заступник начальника депо з ремонту Мороховський В. М. |
— заступник начальника депо Володимир Мороховський. На залізниці працює з 2002 року. Батько М. М. Мороховський з 1976 року і до виходу на пенсію працював начальником мережевого району. Мати Р. І. Мороховська з 1988 року — чергова спорткомплексу. Та й я сам не просто так пов’я- зав своє життя із залізницею у далекому 1998 році. Адже мій батько І. І. Чернявський на залізничному транспорті з 1972 року, зараз трудиться у Запорізькій територіальній профспілковій організації, а мати Р. І.Чернявська працювала у залізничній їдальні з 1980 року і до виходу на пенсію.
— Що б колектив депо хотів побажати своїм колегам-залізничникам?
— Щоденною кропіткою працею багатьох поколінь плекалася і дотепер примножується трудова слава залізничних колективів України. У колективах підприємств залізничного транспорту виросло і зараз працює багато справжніх майстрів своєї справи, які у свята й будні, вдень і вночі забезпечують чітке функціонування сталевих магістралей. Ми шануємо вашу працю, сподіваємося на ваше розуміння і підтримку реформ, які мають сприяти перетворенню України на одну з провідних держав світу, якісно оновити залізничну галузь. Запорізьке моторвагонне депо бажає всім залізничникам України прихильної долі, вагомих здобутків, міцного здоров’я, миру та злагоди в родинах, невичерпної енергії, професійної удачі.