Юрій Васьков: «Завдання Міністерства інфраструктури — зробити конкурентними всі види транспорту»

Переглядів: 29.11.2017, 11:10

Про перспективи співпраці залізничного та морського транспорту, а також про значення інтермодальних перевезень для країни нам розповів Васьков Юрій Юрійович, заступник міністра інфраструктури.

— Юрію Юрійовичу, відносини залізничного та морського транспорту ще з часів перших залізниць завжди базувалися на взаємодії. Які наразі перспективи співпраці залізничного та морського транспорту?

— Перш за все потрібно сказати, що морський та залізничний транспорт нерозривно пов’язані, і загалом наш взаємозв’язок відбувається за двома напрямками. Перший — це поточна операційна взаємодія, пов’язана з безперервною роботою щодо перевезення вантажів у напрямку морських портів і відповідно з морських портів до пунктів призначення. У цьому плані є чітко відпрацьовані процедури, єдині технологічні процеси, відповідні договори між вантажовласниками, адміністраціями портів, які в цілому виконуються. Можна зазначити, що досить злагоджено та оперативно робота ведеться вже багато років, що дозволяє морському сектору достатньо ефективно працювати із залізницею. Другий напрямок, стратегічно важливий і довгостроковий, — це розвиток, оскільки плани розвитку морської та річкової інфраструктури повинні, безумовно, відповідати розвитку залізничних підходів до портів, морських і річкових терміналів. Тож у цьому плані, з точки зору розвитку, у нас багато спільних завдань, якими ми й займаємося. Пов’язано це, ще раз підкреслю, із забезпеченням синхронного розвитку залізничної пропускної здатності та пропускної здатності морських і річкових портів та терміналів.

— Чи існують проблеми у взаємовідносинах між двома видами транспорту?

— Робочі питання є завжди. Практично в усіх напрямках у нас точка зору збігається. Звичайно, порти зацікавлені в розвитку залізничної інфраструктури, у збільшенні кількості рухомого складу як піввагонів, так і зерновозів, а також фітингових платформ. Зрозуміло, що порти завжди будуть просити менших залізничних тарифів, у свою чергу залізниця також буде просити менших портових тарифів. Це вузькі питання кожної із галузей. Але в цілому клієнт у нас один. Тому ми зацікавлені в ефективній роботі залізниці й найголовніше — у розвитку, а залізниця зацікавлена в розвитку портів. Нашому спільному клієнту повинно бути комфортно протягом усього маршруту. Якщо один із нас (або залізниця, або морський сектор) не зможе здійснювати перевезення, тоді страждають дві сторони. Як правило, невирішених питань немає. Справа в тому, що є простіші питання й складніші з точки зору розвитку.

— Наскільки портовики зацікавлені в розбудові сухих портів на базі залізничних станцій у припортових містах?

— Якщо це приведе до зростання пропускної здатності, то зацікавлені. Якщо ми візьмемо європейський досвід, то така форма присутня й досить інтенсивно розвивається. У нас це теж є, наприклад термінали для сухих залізничних портів. На жаль, вони не розвиваються так активно, як у Європі, але при цьому є низка причин, насамперед об’єктивних, не залежних сьогодні від залізниці. У нас є спільні питання, зокрема, це спрощення проходження процедур на кордонах як в портах, так і на сухопутних кордонах. Існують і загальні проблеми, пов’язані з тим, як ефективно розвивати в державі приватне партнерство. Є багато інвесторів, які готові вкладати кошти в державну залізничну інфраструктуру й державну портову інфраструктуру. На жаль, процедури сьогодні досить складні, тобто є низка законодавчих ініціатив, які вирішують ці питання. Якщо вони будуть прийняті, то вирішувати зазначені питання стане простіше.

— Як, на Вашу думку, повинні розвиватися інтермодальні перевезення?

— Інтермодальні перевезення мають розвиватись ефективно й досить швидко, в усіх напрямках, технічно й економічно. У жодному випадку не повинно бути проблем на кордонах із контролюючими органами тощо. І саме в такому випадку будуть вигідні умови для інтермодальних перевезень. Однозначно для економіки країни інтермодальні перевезення можуть бути одним з основних видів діяльності, від яких залежатиме формування й бюджету, і доходів населення, за умови, якщо все це буде працювати ефективно та, підкреслюю, в усіх напрямках.

Повну версію інтерв’ю читайте в журналі «Українські залізниці» №7-8 (25-26)