Кількість елеваторних потужностей в Україні має зрости більш ніж вдвічі, — Андрій Рязанцев

Залізничні новини Переглядів: 23.12.2019, 11:12

Нестача складських приміщень для зберігання зернових і олійних культур, які пов’язані з логістичними артеріями — Укрзалізницею, — наразі становить від 40 до 65 млн тон, а загальне покриття елеваторними потужностями по Україні становить 53%. Про це повідомив директор з розвитку бізнесу АТ «Укрзалізниця» Андрій Рязанцев у інтерв’ю порталу AgroPolit.


В інших розвинутих аграрних країнах, за його словами, коефіцієнт покриття елеваторами сягає 1,15-1,2, тобто елеваторів має бути 115-120% від потреби всього обсягу врожаю.

«У періоди сезонних піків збору врожаю нема де зберігати 10 млн тон зернових. Тому всі намагаються навантажити «на колеса» й відігнати в порт. Західні регіони — найбільш проблематичні з погляду зберігання: Чернівецька, Рівненська, Львівська області. Вони в середньому забезпечені такими потужностями на 20%. Краща ситуація в Центральній та Східній Україні. На практиці це означає, що з поля одразу аграрії повинні вантажити «на колеса» або на залізницю, тягнути це коліями до порту, а там теж дефіцит сховищ у розмірі 5 млн тон», — констатує Андрій Рязанцев.

На його думку, щоб збільшити елеваторні потужності на 40-65 млн тон, потрібно інвестувати $8-16 млрд.

«Це величезні гроші, які бізнес не витягне самостійно. Щороку країна вводить в експлуатацію 1,5 млн тон нових елеваторних потужностей. Тобто закрити наявний дефіцит такими темпами можна за 40-50 років. Цього часу немає. Якщо врожайність с/г культур в Україні зросте до середньоєвропейського показника, то будемо виробляти зерно, але не будемо вивозити. Аграрії просто захлинатимуться, бо не зможуть адекватно продати свою продукцію», — наголосив Андрій Рязанцев.

Він вважає, що до вирішення транспортної проблеми за кількома напрямами має підключитись держава.

«Почати варто з розробки плану щодо логістичної складової вивезення зерна. Мають бути задіяні не тільки наші південні можливості — порти, а й західний кордон і Білорусь, де є резерви для нарощення транспортування залізницею зернових. Це 25% транспорту всього зернового експорту (9 млн тон зерна, яке можемо таким чином перевезти). Крім того, має бути адекватне державне регулювання перевезень за всіма напрямками (залізниця, автодороги, річка, море), ліквідація дефіциту складських приміщень та залучення інвестицій у розбудову цих потужностей», — каже Андрій Рязанцев.

Це, зрештою, зменшить транспортну складову, збільшить дохідність бізнесу й загалом покращить макроекономічні показники держави в цілому.