Укрзалізниця розробляє цільову модель організації пасажирських перевезень, — Олександр Перцовський

Залізничні новини Переглядів: 26.02.2021, 09:06

Системною проблемою залізничних пасажирських перевезень не займалися більше 25 років. Криза карантинного року знову підняла проблему на поверхню, демонструючи, що зволікати з реформою вже не можна. Таку думку висловив в.о. члена правління АТ «Укрзалізниця», директор філії «Пасажирська компанія» Олександр Перцовський, коментуючи ЦТС шляхи розвитку пасажирських перевезень.


В Укрзалізниці впевнені, що цільова модель, яка працює в усій Європі та може бути реалізована в наших умовах, — це замовлення маршрутів. Олександр Перцовський моделює, як це могло б працювати, на прикладі напрямку Фастів-Київ: «Припустимо, собівартість перевезень по напрямку складає 150 гривень, але місцева влада вирішує, що це соціальний вид транспорту і вартість повинна складати 100 грн: тоді 50 грн за проїзд кожного пасажира влада дофінансовує. «Укрзалізниця» сплачує мільярди гривень податку та акцизу до бюджетів різних рівнів, тому навіть малої частини з цих коштів достатньо для покриття замовлень на приміське сполучення», — наголошує Перцовський.

У поточній версії закону про залізничний транспорт є норми, згідно з якими пасажирські перевезення повинні фінансуватися за рахунок державного та місцевих бюджетів. Однак, за словами керівника пасажирського напрямку компанії, всі бояться відповідальності. Місцевій владі необхідно, щоб модель була чітко прописана. Для цього потрібно прийняти новий закон про залізничний транспорт, який обговорюється вже не перший рік.

Ще одним потенційним рішенням проблеми Олександр Перцовський називає винесення в окреме обговорення питання по PSO (Public Service Obligation — зобов’язання, покладені на організацію законодавством або договором надання послуги, які становлять суспільний інтерес): «PSO модель всі на словах підтримують, тема розвитку приміського сполучення популярна серед виборців, тому мені складно знайти народного обранця, який скаже, що він проти того, щоб електричка або дизель-поїзд був доступний кожному. Просто потрібно піти від ситуації, де кожен депутат просто вимагає окремий маршрут, а вчинити розсудливо, як в зрілому суспільстві: зібратися і побудувати систему, в якій держава закуповуватиме залізничні транспортні послуги на соціально значущі маршрути», — резюмує Перцовський.

Про це та досвід інших країн у питаннях організації пасажирських перевезень читайте тут.