Борг VR Global: Укрзалізниця готова сплачувати за кредитами, але не двічі

Залізничні новини Переглядів: 17.09.2021, 20:43

Укрзалізниця готова виплачувати лише підтверджені боргові зобов’язання й не готова допустити подвійних стягнень.

16 вересня 2021 року Північний апеляційний господарський суд визнав неправомірність угоди між Промінвестбанком та VR Global Partners L.P. щодо купівлі боргів Укрзалізниці. Позиція суду цілком послідовна та не є новою, оскільки базується на рішенні Великої Палати Верховного Суду. Історія питання бере початок у 2011-2012 рр., коли ДП «Південна залізниця» і ДТГО «Південно-Західна залізниця» уклали кредитні договори, кошти за якими мали бути повернуті наприкінці 2014 – на початку 2015 років.

У 2019 році борги Укрзалізниці перед компанією ПАТ «Промінвестбанк» на загальну суму 153,25 млн дол. США були продані VR Global Partners L.P. Угода відбулася без участі представників товариства, а товариство не було навіть поінформовано про намір банком продати його борги. Як тільки Укрзалізниця дізналася про продаж боргів, компанія заявила, що категорично проти будь-якого кулуарного продажу боргу компанії.

VR Global Partners L.P. не має статусу фінансової установи відповідно до українського законодавства, а договір відступлення боргу, укладений у лютому 2019 року, за природою є договором факторингу, який вимагає обов’язкової наявності відповідної ліцензії.

Оскільки VR Global Partners L.P. видавав договір факторингу за договір купівлі-продажу, суд визнав угоду між Промінвестбанком недійсною. Укрзалізниця також не погоджувалася з відсотками, які мають бути сплачені за боргом, від 10 до 11 %. Адже, як свідчить судова практика, максимальний відсоток за користування кредитними коштами після закінчення строку кредитування, який, нагадаємо, завершився у 2014-2015 рр. – 3 %.

Компанія наголошує, що переуступлення боргів VR Global Partners L.P. неможливо вважати іноземними інвестиціями в Україну тому, що відповідно до наданих Укрзалізниці розрахункових документів ця операція була здійснена за межами України. Також така купівля навряд є інвестицією в економіку України, оскільки VR купив борг Укрзалізниці за 123,5 млн дол. США, сплативши їх Промінвестбанку (який належить Російській Федерації, через Внєшекономбанк), а натомість вимагає з товариства стягнути більш ніж 388,5 млн дол. США. (з них понад 70 млн дол. США — пеня).

Загалом на сьогодні є низка судових рішень у межах кримінальних проваджень, якими заборонене примусове стягнення коштів з товариства. Зокрема, і ті, які направлені на примусове стягнення з Укрзалізниці коштів на користь VR Global Partners L.P. до остаточного вирішення справи щодо законності переуступки по суті.

Укрзалізниця повідомляє про свою абсолютну готовність виконання всіх боргових зобов’язань належним кредиторам. Уникаючи будь-яких намагань подвійного стягнення заборгованостей.