Десятирічна програма оновлення українського парку вантажних вагонів стартує вже з 2022 року

Залізничні новини Переглядів: 29.12.2021, 15:30

Міністерство юстиції України 28 грудня 2021 року зареєструвало наказ Міністерства інфраструктури України № 647, яким фактично дано старт масштабній програмі оновлення парку вантажних вагонів України в період 2022-2031 років.

Створення подібної програми було вкрай необхідним, адже на сьогодні залізничною мережею АТ «Укрзалізниця» курсує понад 174 тис. вантажних вагонів різної форми власності та приблизно 95 тис. вантажних вагонів або понад 54% експлуатуються з перевищеним нормативним терміном служби.

Це, у свою чергу, несе вкрай негативні наслідки, серед яких ріст на 30-50 % поточних витрат на утримання вагонів, збільшення в середньому на одну добу обороту вагонів, падіння загальних показників роботи рухомого складу, збільшення часу знаходження вагонів під вантажними операціями, велика кількість аварій та сходжень рухомого складу, стагнація вагонобудівної галузі України, падіння рівня виробництва в суміжних галузях, загроза втрати близько 30 тис. робочих місць, зниження дохідних надходжень до бюджету.

Саме тому АТ «Укрзалізниця» та Міністерство інфраструктури України розробили вказану програму, яка має на меті оновлення парку вантажних вагонів, яким пропонується оновити парк близько 51,3 тис. новими вантажними вагонами, зокрема 36,7 тис. піввагонів, 14,6 тис. зерновозів, адже цей парк є наймасовішим видом рухомого складу, їх частка в загальному парку вантажних вагонів становить приблизно 65 %.

В АТ «Укрзалізниця» наголошують, що основним методом виконання програми стане поетапне обмеження терміну експлуатації вантажних вагонів у завантаженому стані протягом цілих 10 років та приведення цього терміну до нормативного, тобто піввагонів — з 44 років до 22 років; зерновозів — із 45 років до 30 років. Це той граничний термін експлуатації вагонів, який визначив саме виробник таких вагонів.

Окрім цього, програма оновлення парку вагонів передбачає запуск програми будівництва вагонів на українських вагонобудівних підприємствах у вищезгаданій кількості, що потребуватиме інвестиції в вагонобудівну галузь у розмірі понад 120 млрд грн, з боку АТ «Укрзалізниця» розмір інвестицій — 52,3 млрд грн; з боку учасників ринку — 68,1 млрд грн. У цьому питанні наразі йде кропітка робота з пошуку найкращих умов фінансування.

У підсумку, як вважають фахівці, завдяки вказаній програмі буде значно оновлено парк вантажних вагонів, зменшаться витрати на утримання вагонів та значно зросте операційна ефективність. Крім цього, економіка держави отримає розвиток вагонобудування, машинобудування та суміжних галузей, що в підсумку призведе до збільшення надходжень до держбюджету в сумі понад 20 млрд грн.

Нагадаємо, що Укрзалізниця розробила комплексну програму оновлення парку вантажних вагонів та вперше презентувала її на засіданні Антикризового штабу з відновлення сталого функціонування товариства, що пройшов 30 вересня під головуванням міністра інфраструктури України Олександра Кубракова.