Укрзалізниця закликає уряд та РНБО негайно втрутитися в захист активів компанії, які стягуються всупереч законному мораторію

Залізничні новини Переглядів: 23.02.2022, 15:50

АТ «Укрзалізниця» закликає уряд, Верховний Суд та РНБО невідкладно звернути увагу на ситуацію з протиправним примусовим стягненням з товариства боргів підприємств, на базі яких створена компанія і які знаходяться на окупованих РФ територіях.

Як відомо, у грудні 2016 року Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підприємств залізничного транспорту, майно яких розташоване на території проведення антитерористичної операції» запроваджено мораторій на звернення стягнення на активи та кошти АТ «Укрзалізниця» за зобов’язаннями підприємств залізничного транспорту, на базі яких утворено товариство та які провадили свою діяльність на тимчасово неконтрольованих територіях України. Зокрема, мова йде про ДП «Донецька залізниця». Метою цієї законодавчої заборони є захист національного перевізника, у тому числі від вимог до Державного підприємства «Донецька залізниця», майно якого наразі перебуває в зоні проведення АТО/ООС та на базі якого, окрім інших залізниць та підприємств залізничного транспорту, було створено АТ «Укрзалізниця».

Між тим, попри означений мораторій, національні суди продовжують ухвалювати рішення, за якими з рахунків АТ «Укрзалізниця» Державною виконавчою службою здійснюється спинання коштів у рахунок погашення боргів ДП «Донецька залізниця».

Так, 22 лютого рахунки АТ «Укрзалізниця» були арештовані на підставі виконавчого провадження у справі про стягнення з національного залізничного перевізника понад 55 млн гривень на користь ТОВ «Профінанс Груп» (правонаступник вимог банку «ПУМБ»).

При цьому виконавчою службою проігноровано заяву АТ «Укрзалізниця» про зупинення виконавчого провадження, що аргументована мораторієм.

Більше того, за наявною інформацією ТОВ «Профінанс Груп» скуповує борги ДП «Донецька залізниця» з єдиною метою: швидке стягнення коштів залізниці та наступна ліквідація підприємства, що унеможливить АТ «Укрзалізниця» у поверненні цих коштів.

На жаль, внаслідок неправомірних дій органів ДВС та негативної судової практики з рахунків АТ «Укрзалізниця» в примусовому порядку вже стягнуто понад 200 млн грн за боргами ДП «Донецька залізниця», і тенденція, як бачимо, не покращується.

Констатуємо, що ігнорування означеної ситуації з боку правоохоронних органів та органів юстиції ставить під загрозу не лише стале функціонування та розвиток АТ «Укрзалізниця», а також забезпечення безпеки руху, пасажирських та вантажних перевезень в умовах сьогодення, особливо в умовах початку збройної агресії РФ.

 

Довідково

Проблема боргів підприємств захопленої «Донецької залізниці» триває з 2015 року, загальний обсяг вимог до ДП «Донецька залізниця» перевищує 6 млрд грн, а основними кредиторами є АТ «Сбербанк», ТОВ «Кредіт Інвестмент Груп» (правонаступник банку «ВТБ Банк»), ТОВ ФК «Тілмарк» (правонаступник банку «Форум») та низка інших компаній. Поточна ситуація свідчить, що означена вище багатомільярдна сума фактично перебуває під ризиком примусового стягнення, незважаючи на встановлений законодавством мораторій та внаслідок системного ігнорування його вимог судами різних інстанцій, адже пряма заборона на звернення стягнення на майно, зокрема і кошти, міститься не лише в Законі України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підприємств залізничного транспорту, майно яких розташоване на території проведення антитерористичної операції», а й у 34 статті спеціального закону «Про виконавче провадження», котра прямо зобов’язує державного виконавця зупинити вчинення виконавчих дій у разі встановлення мораторію на звернення стягнення на активи боржника за зобов’язаннями підприємств залізничного транспорту, майно яких розміщене на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.