Ще 10-15 вагонів — і на швидкісній лінії будуть тільки нові трамваї. Інтерв’ю з директором «Київпастрансу»

Залізничні новини Переглядів: 17.01.2018, 10:11

Ієрархія міста: пішохід – святий, потім велосипедист, а в самому кінці водій авто

Все на рейки: чому українські підприємства активно переходять на виробництво трамваїв

Тарифне регулювання: електротранспорт хочуть зробити прибутковим

10 питань про Über: Що потрібно знати про новий сервіс таксі в Києві

На польській тязі: чи зможе PESA будувати локомотиви в Україні

Вже більше року в Києві курсують нові низькопідлогові трамваї Pesa — правда, покататися на них можна лише на Борщагівській швидкісної лінії. На початку 2018-го запуск в перший рейс чергових двох нових польських трамваїв, прикрашені портретами Ярослава Мудрого та французької королеви Анни Ярославни, відвідав мер столиці Віталій Кличко. Чому портрети київських князів красуються на польських трамваях, як вийшло, що на лініях так мало трамваїв українського виробництва і які перспективи розвитку цього виду транспорту, ЦТС розпитав директора КП «Київпастранс» Дмитра Левченко.
У «Киепастрансе» кажуть, що за станом на 31 грудня 2017 року у трамвайних депо Києва числилися 456 пасажирських трамвайних вагонів (при цьому в експлуатації — лише 336). Більшість з них — застарілі машини, які потребують заміни. Однак кілька років тому в українській столиці впритул зайнялися відновленням рейкового транспорту. Контракти, підписані «Київпастрансом» з Pesa Bydgoszcz і «Електроном», обіцяють місту суттєве оновлення наземного рейкового транспорту. Втім, попереду багато роботи — як з рухомим складом, так і з .

Як відомо, трамвайний парк столиці знаходиться в процесі оновлення. У зв’язку з цим, скільки трамваїв Київ придбав у 2017 році і скільки планується придбати в цьому році?
У 2017 році трамвайний парк поповнився 28-ю низкопольными трамваями. В наступному році хотілося б, щоб кількість одиниць збільшилася, але все залежить від фінансових можливостей міста.
З приводу польських трамваїв Pesa. Чому вибір припав саме на цього виробника?
У нас було два тендери, які виграли два учасника. Один — «Електрон», другий — Pesa. Звичайно, є ще багато виробників у світі, Stadler хороший — але Stadler набагато дорожче, ніж ті ж Pesa і «Електрон».
Подейкують, що польські трамваї .
Столиця потребує не тільки в оновленні рухомого складу, але й реконструкції трамвайного полотна. Pesa — трамваї європейської якості, і ми прагнемо до того, щоб вивести і інфраструктуру на відповідний рівень.

Читайте також Микола Поворозник: Оцінюю інфраструктуру Києва на три з плюсом
Скільки всього трамваїв Pesa зараз працює на лінії?
На сьогодні на лінії працює 26 трамваїв, ще 9 знаходяться на стадії документального оформлення.
Ці трамваї на гарантії? Наскільки вони дорогі в обслуговуванні?
На даному етапі всі трамваї знаходяться на гарантійному обслуговуванні заводу-виробника.
А які переваги перед трамваями вітчизняних виробників?
У нас зараз на лінії їздять трамваї, яким вже більше 10 років (таких більшість), відповідно, переваги і візуальні, і ті, які для звичайного пасажира невидимі. Трамваї нового покоління — це 100% низький рівень підлоги, це комфорт як для маломобільних груп населення, так і для всіх пасажирів. Вагони обладнані системами кондиціонування та обігріву салону і кабіни водія, а також системою відеоспостереження зовні і всередині салону.
У 2017 році поставлено 25 трамваїв польського виробника.
Скільки всього трамваїв з нової партії, яка повинна була складатися з 40 одиниць, було поставлено до кінця 2017 року?
Був оголошений тендер на 40 польських трамваїв, але все залежить від бюджетних призначень, тобто, від коштів, які є в бюджеті міста на купівлю цих трамваїв. У 2017 році поставлено 25 трамваїв польського виробника.
Які перспективи створення в Києві ремонтного депо Pesa?
Спільно з польською стороною ми опрацьовуємо можливість відкриття у Києві сервісного центру для гарантійного і післягарантійного обслуговування нових трамваїв — в тому числі Pesa. У такому центрі з часом почнуть збирати трамваї «з нуля», на яких буде написано «Зроблено в Києві».

Чи є вже результати службового розслідування 19 грудня трамваю?
Причиною інциденту стали погодні умови. Ви пам’ятаєте, який був снігопад, коли випала місячна норма за один день… видимість Була ускладнена. Водій трамвая №764 застосував екстрене гальмування, але із-за перебоїв з електроживленням система дала збій, і він в’їхав у трамвай Т-3 (Татра). Було пошкоджено лобове скло, яке вже замінено.
За першим контрактом з львівським «Електроном» Київ отримав 3 трамвая. Чи Правда те, що на ходу тільки два з них? І якщо так, то в чому проблема і коли вийде на лінію третій?
Як тільки будуть поставлені і замінені всі необхідні комплектуючі.
«Електрон» — трамвай нового покоління, який раніше в Україні не вироблявся. У нас є зауваження, які необхідно усунути, але «Електрон» вчиться на своїх помилках і оперативно їх виправляє.
У нас є зауваження, які необхідно усунути, але «Електрон» вчиться на своїх помилках і оперативно їх виправляє.
Взагалі ж за першим контрактом львів’яни повинні були поставити 7 машин. Чому не були виконані умови договору?
Це питання до виробника.
В такому разі, наскільки доцільно підписувати новий договір, якщо не був виконаний попередній?
Є стратегія міста, відповідно до якої реалізується план купівлі рухомого складу. Тим не менш, в будь тендерної документації прописано, що придбання здійснюється у відповідності з бюджетними призначеннями. Іншими словами, ми можемо придбати ту кількість рухомого складу, засобами на яке ми маємо.
Якщо порівнювати «Електрон» і Pesa, які конкурентні переваги кожного?
Трамваї надвеликої місткості, «Електрон» і Pesa, відповідають всім новітнім європейським стандартам і нормам. Вагони виконані як єдиний простір з низьким розташуванням підлоги — низький рівень підлоги становить 100%. Всі деталі салону, в тому числі обшивка крісел, виконані з негорючих матеріалів, трамваї обладнані зовнішніми і внутрішніми відеокамерами, системами обігріву та кондиціонування пасажирського салону і кабіни водія.
Обидва виробники постачають вагони гідної якості.

І трохи про перспективи. Нещодавно Віталій Кличко заявляв, що лінія швидкісного трамвая буде повністю оновлена за рахунок трамваїв п’ятого покоління. На якому етапі процес оновлення?
Практично на 100%. Якщо зараз взяти 28 трамваїв, які ми отримали в 2017 році, і 11 трамваїв, які ми отримали в 2016-му, — це 39 трамваїв. На сьогоднішній день на Борщагівської лінії швидкісного трамвая загальний випуск за маршрутами складає 52 одиниці. Але, з урахуванням робіт з реконструкції та будівництва трамвайної лінії від вул. Гната Юри до ЗАТ «Кисневий завод» та відкриття станції «Вул. Генарала Потапова», необхідно буде ще додати 10 випусків. Тобто, ще буквально 10-15 вагонів — і на Борщагівської лінії швидкісного трамвая буде курсувати тільки новий рухомий склад.
Які травмаі там зараз ходять?
Зараз там курсують всі трамваї, які є в наявності. Pesa, «Електрон», «Кобра», Tatra.
Які перспективи продовження лінії швидкісного трамвая до Палацу спорту?
На сьогодні оголошено тендер на ТЕО (техніко-економічне обґрунтування) даного проекту. Результати, отримані на підставі ТЕО, визначать можливість реалізації даного проекту.
На якому етапі знаходиться проект трамтрейн, який повинен з’єднати міську електричку з великими житловими масивами?
На сьогоднішній день так був оголошений тендер на ТЕО і в 2018 році ми починаємо запускати цей проект. Це один з наймасштабніших проектів в місті — трамтрейн і BRT. Трамтрейн — це по трамваям по коліях, BRT — це автобусне і тролейбусне сполучення.

Читайте також : «Працюємо з самим щільним графіком у Європі», — інтерв’ю з начальником Київського метрополітену