Гри в піддавки: Найбільші постачальники «Укрзалізниці» четвертого кварталу 2017 року

Залізничні новини Переглядів: 18.01.2018, 09:37

Що чекає пасажирів «Укрзалізниці»? Відповідає Олександр Красноштан

Ринок деповського ремонту: Між монополією та лібералізацією

Без палива і вагонів: Найбільші постачальники «Укрзалізниці» третього кварталу 2017 року

Зоряний час нафтотрейдерів: Найбільші постачальники «Укрзалізниці» першої половини 2017 року

Закупівлі потребують нових підходах – інтерв’ю з головою закупівельного філії «Укрзалізниці»

В останній квартал 2017 року публічні закупівлі «Укрзалізниці» активізувалися, особливо у сфері паливозабезпечення. Тому в список найбільших постачальників потрапило одразу три нафтотрейдера. Після провалів попередніх періодів це, безсумнівно, можна назвати позитивним зрушенням, адже «Укрзалізниця» забезпечила себе паливом. До того ж національна залізнична компанія зробила чергову спробу по впровадженню . На цьому позитив, на жаль, закінчується.
Якщо говорити про закупівлі палива, то ця сфера позначився гучним скандалом навколо компанії «Трейд Коммодити», останнім часом була великим постачальником палива для ж/д компанії. У жовтні трейдер зірвав постачання палива для «Укрзалізниці». В той же місяць компанією зацікавилися слідчі НАБУ, а в листопаді в розшук був оголошений її директор Володимир Майко. Тепер місце «Трейд Коммодити» зайняла інша компанія — «Газтрейд», яка входить в ту ж бізнес-групу Андрія Адамовского.
Другою негативною тенденцією, яка з кожним кварталом набирає все більших обертів, є пасивна конкуренція. Учасники торгів навчилися обходити систему ProZorro з допомогою досить простої схеми, яка передбачає наявність прихованих домовленостей між учасниками. Наприклад, один учасник перемагає в одному тендері, інший — в іншому. Всі отримують свою частку замовлень і прибутку.
Більш вишуканим варіантом цієї схеми є наявність «підгодованої гравця». Це означає, що в тендері бере участь дружня компанія, яка спочатку пропонує більш високу ціну, піддаючись іншому учаснику. Цим механізмом не гребують навіть реальні виробники, які «змагаються» з фірмою-посередником, що пропонує їх продукцію. При будь-якому результаті торгів виробник залишається у виграші. Але, як правило, він і є переможцем. На жаль, ці тенденції чітко простежуються по найбільшим постачальникам «Укрзалізниці».
Читайте також Без палива і вагонів: Найбільші постачальники «Укрзалізниці» третього кварталу 2017 року


«Елемент Нафта» 2,4 млрд грн
Найбільшим постачальником четвертого кварталу став нафтотрейдер «Елемент Нафта». За цей час компанія уклала з Центром забезпечення виробництва 11 контрактів на поставку близько 100,6 тис. тонн дизпалива загальною вартістю 2,4 млрд грн. У більшості торгів компанія спочатку пропонувала найнижчу ціну, завдяки чому і перемагала. Самі ж торги проходили дуже мляво, оскільки інші учасники дуже рідко знижували вартість своєї пропозиції. Основними конкурентами «Елемент Нафти» були компанії «ОККО Контракт», «Газтрейд», «Нафтотрейд-Капітал», у деяких випадках до них приєднувалися «Торговий дім «Сокар Україна» і «Оптимусойл».
Компанія «Елемента Нафта» була заснована в кінці 2014 року. У тендерах «Укрзалізниці» вона бере участь з червня 2016 року. Директором та власником «Елемент Нафти» є житель Бердянська Олександр Тельчаров. Як пише видання «Наші гроші», раніше володів фірмою київський гонщик і екс-співробітник російського паливного холдингу «ТНК-ВР» Ганджа Борис.

«Крендлз» 887,6 млн грн
ТОВ «Крендлз» вже вдруге опиняється в переліку найбільших постачальників «Укрзалізниці». У четвертому кварталі компанія заробила 887,6 млн. грн. Левову частку цієї суми (99,4%) фірма отримала завдяки перемозі в многолотовом тендері по закупівлі рамних рейок. Ще 5,2 млн грн «Крендлз» заробила на двох тендерах на постачання стрілочних переводів.
Як і в третьому кварталі, конкурентом «Крендлз» була компанія «Днипрозализнычпостачання». Обидва учасники пропонували продукцію Дніпропетровського стрілочного заводу. У багатьох випадках «Крендлз» перемагала завдяки початково низькою ціною, в процесі торгів вартість пропозицій не змінювалася. Це може свідчити про домовленості між компаніями. Відзначимо, що «Днипрозализнычпостачання заробила в четвертому кварталі близько 129,4 млн грн на постачанні рамних рейок.
Власниками компанії «Крендлз» значаться шість фізичних (Роман Бураков, Вікторія Анпілогова, Олена Котова, Юрій Смик, Олександр Величкин, Микола Красношлык) і одна юридична особа (ПАТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Інновація»). Серед бенефіціарів варто виділити Юрія Смика, який є начальником відділу матеріально-технічного забезпечення Дирекції «Автотранспочты» (транспортний підрозділ ПАТ «Укрпошта»).

«Газтрейд» 874 млн грн
Нафтотрейдер «Газтрейд» є новачком серед постачальників «Укрзалізниці». Вперше компанія засвітилася в торгах ж/д перевізника в лютому 2017 року. Тим не менш, вже в четвертому кварталі того ж року трейдер заробив на чотирьох тендерах УЗ 874 млн грн. За ці гроші компанія зобов’язується поставити 34,7 тис. тонн дизпалива.
У всіх чотирьох торгах конкурентами «Газтрейда» були «ОККО Контракт» і «Елемент Нафта». Спочатку «Газтрейд» пропонував одну з найвищих цін, але в процесі торгів знизив її і обійшов конкурентів. Зазначимо, що компанію «Газтрейд» пов’язують зі скандальною «Трейд Коммодити». Як пише видання «Наші гроші», обидва нафтотрейдера відносяться до групи Андрія Адамовского.
Читайте також Зоряний час нафтотрейдерів: Найбільші постачальники «Укрзалізниці» першої половини 2017 року


«Метінвест-СМЦ» 854,8 млн грн
Більше року компанія «Метінвест-СМЦ», що входить до складу групи «Метінвест» Рината Ахметова, не потрапляла до списку найбільших постачальників «Укрзалізниці». На цей раз вона заробила 854,8 млн грн. Близько 80% цієї суми або 682,2 млн грн компанія забезпечила собі завдяки перемозі в одному двухлотовом тендері на постачання рейок. Конкурентом «Метінвест-СМЦ» виступила компанія «Скинест Рейлі Юей» (входить у групу Skinest Rail естонського бізнесмена Олега Осинівського). Примітно, що обидва учасники пропонували продукцію комбінату «Азовсталь», який також належить холдингу «Метінвест». «Метінвест-СМЦ» переміг, спочатку запропонувавши нижчу ціну.
По решті тендерів компанія зобов’язується поставити УЗ сталевий прокат. Як свідчать документи компанії «Метінвест-СМЦ», продукція цієї категорії буде поставлятися не з Маріуполя, а з Болгарії, де у «Метінвесту» є дочірня компанія «Промет Стіл». Найбільше «Метінвест-СМЦ» здивував, запропонувавши «Укрзалізниці» продукцію конкуруючих холдингів — ArcelorMittal («АрселлорМиттал Кривий Ріг») та ІСД (Дніпровський металургійний комбінат).

ТДВ «Попаснянський вагоноремонтний завод» 299,9 млн грн
Попаснянський вагоноремонтний завод (ПВРЗ), що знаходиться в Луганській області, потрапив у наш рейтинг завдяки тільки одному тендеру. У жовтні підприємство виграло торги на поставку 250 піввагонів, а в листопаді уклало договір з Дарницьким вагоноремонтним заводом (філія УЗ) на суму 299,9 млн грн. Замовлення повинно бути виконано до 31 березня 2018 року. Під час торгів ПВРЗ з допомогою низької ціни обійшов іншого виробника вагонів — компанію «Дніпровагонмаш» з Кам’янського. Вирішальними стали 59 тис. грн.
До 2007 року ДП «ПВРЗ» входило до складу «Укрзалізниці». Потім колектив підприємства разом з компанією «Транспорт і сервіс» створили нову юрособу — ТДВ «ПВРЗ». Новостворене товариство підприємство взяло в оренду на 10 років. В кінці 2017 року термін оренди був продовжений ще на 10 років. Зазначимо, що компанія «Транспорт і сервіс» пов’язана з бізнесменом Рінатом Ахметовим.

«СОТА Україна» 257,5 млн грн
Компанія «СОТА Україна», хоч і виникла тільки в травні 2017 року, але в наш рейтинг потрапляє вже вдруге і, судячи з цифр, нарощує обсяг коштів, зароблених на тендерах «Укрзалізниці». У четвертому кварталі компанія підписала 86 контрактів на загальну суму 257,5 млн грн, з них більше половини (43 контракту на 139 млн грн) припадає на Панютинський вагоноремонтний завод.
За ці гроші «СОТА Україна» поставить вагоноремонтним заводів «Укрзалізниці» металургійну продукцію, яка використовується при будівництві та ремонті вагонів: куточки, прокат тонколистовий, балки двотаврові та інше. Основними виробниками цієї продукції є металургійні комбінати «Азовсталь» та ММК імені Ілліча. Обидва знаходяться в Маріуполі і входять до складу групи «Метінвест».
Кінцевим бенефіціаром ТОВ «СОТА Україна» є Тетяна Росанина, проживає в місті Марупе, Латвія. Директором підприємства є Анна Авраменко, яка також значиться керівником компанії «Укртрансинвест». Остання активно бере участь в тендерах «Укрзалізниці».

«Максмед Інтернешнл» 245 млн грн
Компанія «Максмед Інтернешнл» в 2017 році прославилася численними скаргами під час проведення тендерів на закупівлю вагонів. З-за подібних скарг «Укрзалізниця» скасовувала торги. Разом з тим, компанії вдалося заробити 245 млн грн на постачанні болтів виробництва Дружківського заводу металевих виробів і російського заводу «Северсталь-метиз». Конкурентом «Максмед Інтернешнл» виступав інший посередник — «Глобал-Енерджі Груп», який також запропонував продукцію Дружківського заводу металевих виробів, але програв в ціні.
Фірма «Максмед Інтернешнл» була заснована в 2008 році. Директором та власником компанії є Юлія Павліченко, що раніше працювала в Державному агентстві екологічних інвестицій України. Раніше володів фірмою донецький юрист Володимир Кашпоров, який є засновником громадської організації «Патріотичний рух молодих юристів Донбасу».

«Оптимусойл» 216 млн грн
Ще одним новачком нашого рейтингу став київський нафтотрейдер «Оптимусойл». Компанія вперше перемогла на аукціоні і забезпечила собі контракт на поставку 9 тис. тонн дизпаливі для «Укрзалізниці». Вартість угоди склала 216 млн грн. Спочатку пропозицію «Оптимусойла» було одним із самих дорогих, але в процесі торгів трейдер знизив ціну з 224,6 до 216 млн грн. Це дало йому можливість обійти інших учасників («Елемента Нафту», «ОККО Контракт», «Газтрейд», і «Нафтотрейд-Капітал»).
Компанія «Оптимусойл» була заснована в липні 2014 року, в тендерах «Укрзалізниці» вона бере участь з липня 2016 року. Раніше «Оптимусойл» називався «Глуско Енерджі Україна» і належав ізраїльському бізнесменові Нісану Мойсея, який, за інформацією порталу «Наші гроші», є другом Віктора Медведчука. Відзначимо, що зараз швейцарська компанія Glusco Energy володіє дочірньою фірмою в Україні зі схожою назвою — «Глуско Україна». Glusco Energy належить мережа заправок, якої раніше володіла російська компанія «Роснефть», а «Глуско Україна» є ексклюзивним постачальником скрапленого газу виробництва тієї ж самої «Роснефти».

«НВП «Ріст» 200,9 млн грн
ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Ріст» заробило майже 201 млн грн на поставках деталей до пасажирських вагонів (вікон, стулок, шаф управління, туалетних систем тощо). Основним конкурентом стала фірма «Юнікон» з Дніпра, яка пропонувала УЗ продукцію свого конкурента — «НВП «Ріст». Оригінальний виробник переміг завдяки низькій ціні.
«НВП «Ріст» було засновано в 1996 році. Фірма базується в Вільнянську Запорізької області і спеціалізується на виробництві деталей інтер’єру для пасажирських вагонів і для громадського транспорту.

«Інтеркабель Київ» 164,2 млн грн
Компанія «Інтеркабель Київ» у четвертому кварталі заробила 164,2 млн грн завдяки двом контрактами на поставку проводів контактних (виробництва російського заводу «Росскат») і проводів біметалічних сталемедных (виробництва мексиканської компанії Copperclad S. A. de C. V. і української «Сбытресурс»). Суперником «Інтеркабель Київ» в обох торгах була компанія «Техэлектропром», яка пропонувала проводу російського і українського виробництва.
ТОВ «Інтеркабель Київ» існує з 2003 року. Компанія входить до складу австрійської групи SKB-Group, що спеціалізується на виробництві кабелів. Дочірні компанії холдингу знаходяться також у Чехії та Словаччині. У тендерах «Укрзалізниці» фірма «Інтеркабель Київ» приймає участь з грудня 2016 року.
Читайте також Дизель & вагони: Найбільші постачальники «Укрзалізниці» четвертого кварталу 2016 року

Тов Центр Трубоізоляція