Євген Кравцов презентував учасникам ринку вантажних перевезень механізм дерегуляції вагонної складової тарифу

Залізничні новини Переглядів: 22.01.2018, 16:41

22.01.2018 Євген Кравцов презентував учасникам ринку вантажних перевезень механізм дерегуляції вагонної складової тарифу

Менеджмент ПАТ «Укрзалізниця» 22 січня в Європейській Бізнес Асоціації обговорив із бізнес-середовищем етапи й механізми прозорого та ринкового визначення вартості перевезень у власних вагонах ПАТ «Укрзалізниця». В.о. голови правління товариства Євген Кравцов розповів про нововведення та очікуваний ефект для учасників ринку вантажних перевезень, компанії та економіки країни.

 Як зазначив Євген Кравцов, новий механізм нарахування плати за користування вагонами товариства запрацює у зв’язку з уведенням у дію дерегуляції вагонної складової тарифу в повному обсязі з 19 лютого 2018 року. Він наголосив, що завдяки цьому буде відновлено баланс на ринку вагонів та ліквідовано перекіс заниженої вартості за користування вагонами Укрзалізниці порівняно з ринковою. «Ситуація на ринку складалася так, що Укрзалізниця отримувала лише невелику частку від того, що фактично сплачував клієнт за користування вагонами компанії. Існувала висока експедиторська винагорода та корупційна складова. Термін окупності вагона перевищував нормативний термін його експлуатації. Так, наприклад окупність піввагона сягала 40 років, що робило інвестування в цей рухомий склад непривабливим. Демпінг у вартості для інвесторів, міжнародних фінансових організацій був своєрідним гальмом, створював атмосферу невизначеності та неефективності», — пояснив Євген Кравцов.

Керівник товариства зауважив, що завдяки дії дерегуляції вагонної складової тарифу та запровадженню прозорого механізму нарахування плати за перевезення у вагонах Укрзалізниці компанія конкуруватиме на ринку оперування вагонами на рівних умовах, і зазначив, що частка вагонів Укрзалізниці на ринку перевезень складає менше 40 %.

Євген Кравцов нагадав, що дерегуляція вагонної складової впроваджуватиметься у два етапи. На першому етапі застосовуватиметься формульний розрахунок щоденної оплати за здійснення послуги перевезення у вагонах ПАТ «Укрзалізниця». Він базується на 4 складових: вартість нового вагона на ринку, вартість ремонтів упродовж терміну експлуатації вагона конкретного типу, рентабельність на рівні близько 10 % та дисконтування грошових потоків у часі. Наразі аналогічні механізми використовує більшість залізниць сусідніх країн.

«Ми враховуємо складові, щоб зробити вагон окупним. Плата за користування вагонами Укрзалізниці буде до 20 % нижча, за середньоринкову», – повідомив очільник Укрзалізниці.

На другому етапі планується запровадження електронних торгів у системі «Prozorro. Продажі» для визначення ціни для всього парку вагонів та отримання зворотного зв’язку від ринку перевезень. «Завдяки торгам ми хочемо отримати в режимі онлайн об’єктивну інформацію, скільки клієнти готові платити за наші вагони. У березні розраховуємо провести перші торги, а у квітні вже перейти на постійне їх проведення. Також плануємо залучити зовнішнього консультанта, щоб скоригувати наш механізм та  визначити індекс вартості послуг з перевезення», – розповів Євген Кравцов.

Він також розповів, що для розрахунку вартості будуть братися до уваги сезонні коливання попиту на вагони й принаймні один раз на квартал ціна буде переглядатися, щоб вагони залишалися інвестиційно привабливими. «Ми готові вносити коригування, хочемо мати діалог і зворотний зв’язок із ринком та спонукати його учасників вкладати кошти в будівництво та придбання вагонів. Також ми запропонуємо різницю в ціні між маршрутними відправками, які будуть дешевші на 10 %, ніж повагонні. Така практика існує в інших країнах.

Окрім того, Євген Кравцов розповів, що добова ставка за користування вагоном враховуватиме нормативний термін його пробігу – 200 км за добу. Це спонукатиме Укрзалізницю до підвищення внутрішньої ефективності та покращить обіг вагона.

Нагадаємо, що правління товариства 17 січня 2018 року затвердило процедуру визначення плати за використання власних вагонів Укрзалізниці. Таким чином завершено процес дерегуляції вагонної складової тарифу для парку власних вагонів компанії. Відповідні кроки ПАТ «Укрзалізниця» здійснило на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 1 лютого 2017 року № 64 та наказу Міністерства інфраструктури України від 7 грудня 2017 року № 425 «Про внесення змін до Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги». У повному обсязі зміни наберуть чинності з 19 лютого 2018-го року.