На засіданні парламентського комітету з питань соціальної політики було презентовано об’єктивні дані про оплату праці та соціальний захист залізничників

Залізничні новини 86 просмотр 18.05.2018, 09:15

18.05.2018 На засіданні парламентського комітету з питань соціальної політики було презентовано об’єктивні дані про оплату праці та соціальний захист залізничників

 

Укрзалізниця за останні 4 роки майже вдвічі збільшила фонд заробітної плати залізничників та розширила соціальні гарантії для працівників. Про це під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення повідомив директор з економіки і фінансів ПАТ «Укрзалізниця» Андрій Рязанцев.

 

За його словами, фактичне підвищення рівня заробітних плат у галузі за період з 2016 року по сьогоднішній день склало понад 70%. Андрій Рязанцев наголосив, що йдеться про реальне зростання купівельної спроможності, оскільки це підвищення відбувалося за відсутності девальвації національної валюти. Крім того, якщо в середньому підвищення по галузі склало 70 %, то для окремих категорій працівників, зокрема машиністів, таке зростання сягнуло 90 %. У загальнодержавному вимірі, як серед державних компаній, так і приватного сектора, таке підвищення є безпрецедентним.

Окремо було зауважено, що Укрзалізниця, як соціально відповідальна компанія, неодноразове підняття заробітних плат здійснювала випереджаючими темпами відносно збільшення продуктивності праці. Директор з економіки і фінансів ПАТ «Укрзалізниця» розповів, що фонд заробітної плати залізничників у 2018 році складе близько 37,2 млрд грн, що на 70 % більше, ніж у 2015 році. Таким чином, питома вага витрат на оплату праці складе 44,1 % від усіх операційних витрат. У 2015 році цей показник складав 32,8 %.

«Наразі рівень заробітної плати в Укрзалізниці перевищує рівень середньої заробітної плати в Україні. Тоді як ще у 2015 році середній рівень заробітної плати в галузі складав – 4622 грн, у 2016 – 5842 грн, 2017 – 7886 грн і на кінець року матимемо близько 10 тис.», – зазначив він. Зокрема, середньомісячна заробітна плата машиніста локомотива у 2015 році складала – 7629 грн, у 2016 році – 9426 грн, у 2017 – 13266 грн, а після введення нової системи оплати праці (у 1 кварталі 2018 року) – 18006 грн.

 Окрім цього, з метою мотивації праці гостродефіцитних категорій працівників у 2017 році за рішенням правління компанії виділено додатковий фонд оплати праці на їх преміювання – 400 млн грн. «Також Укрзалізниця збільшила з 5,6 млрд у 2015 році до 9,1 млрд грн у 2017 році витрати на виконання Галузевої угоди. Навряд чи ще є в Україні компанія, яка спрямовує такі ж видатки на соціальний захист своїх працівників», –зазначив Андрій Рязанцев.

Слід зауважити, що постійний перегляд заробітних плат у бік збільшення відбувався в умовах падіння доходів і виручки компанії. Фактично подвійне збільшення заробітних плат відбувалося, незважаючи на відсутність адекватної тарифної політики, що спричинило зменшення вдвічі купівельної здатності тарифу та його очевидну невідповідність зростанню цін промислових виробників. Звертаємо увагу і на падіння дохідної статті компанії у доларовому вимірі, у той час як у доларовому вимірі зарплата її працівників зростає.

Крім того, Укрзалізниця щороку сплачує 5,7 – 6,7 млрд грн єдиних соціальних внесків, а це 2 % від загального Пенсійного фонду країни. Фактично за рахунок податків, які сплачує товариство, у державі платиться кожна 50-та пенсія. Лише за останні 3 роки компанія інвестувала майже 6,5 млрд грн власних коштів на цілі, які, відповідно до статті 10 Закону України «Про залізничний транспорт», мають фінансуватися за рахунок державного бюджету. Ці кошти також могли б бути спрямовані на розвиток, модернізацію основних фондів та соціальну підтримку залізничників.

«Укрзалізниця неодноразово зверталась до Верховної Ради України і профільного комітету з проханням виділити кошти на оновлення основних фондів. На жаль, наше прохання залишилося без відповіді. Тому на сьогодні ми маємо, зокрема, критичний стан рухомого складу», – зауважив він. Андрій Рязанцев закликав народних депутатів та комітет Верховної Ради з питань транспорту розпочати конструктивний діалог для пошуку компромісних рішень, які допоможуть вирішити питання оновлення Укрзалізниці.

«Випадки спроб організувати мітинги – це злочин проти всієї держави, адже вони завдають збитків не лише Укрзалізниці, але й економіці України», – зазначив Андрій Рязанцев. Спроби організувати страйки також не підтримує трудовий колектив Укрзалізниці та вважає такі методи деструктивними. Про це повідомив під час засідання комітету Верховної Ради з питань транспорту перший заступник голови профспілки залізничників і транспортних будівельників України Олександр Мушенок.

З презентацією ПАТ «Укрзалізниця» щодо оплати праці та соціального захисту залізничників можна ознайомитися тут.