Укрзалізниця здаватиме в оренду власні вагони через електронну систему «ProZorro.Продажі»

Залізничні новини 47 просмотр 8.10.2018, 16:17

Уже з листопада Укрзалізниця почне здавати в оренду власні вагони через електронну систему. «Сьогодні – другий реальний і історичний етап – підписуємо договір з ProZorro.Продажі», – написав на своїй сторінці у Facebook в.о. голови правління ПАТ «Укрзалізниця» Євген Кравцов.

«З листопада наша компанія починає здавати в оренду власні вагони через електронний майданчик. Таким чином ми забезпечуємо транспарентний і реально діючий механізм отримання Укрзалізницею ринкової вартості за використання вагонів нашими клієнтами. Чітка позиція в ціні ліквідує можливість для корупційних маніпуляцій», — повідомив Євген Кравцов.

За його словами, рік тому Укрзалізниця продавала свої послуги з вантажних перевезень у 5-7 разів дешевше. Через це компанія недоотримувала мільйони, а різниця між фіксованою ціною та ринковою вартістю йшла посередникам та провокувала корупцію в самій залізниці. У лютому цього року було проведено дерегуляцію вагонної складової тарифу, аби скоротити розрив між ціною і спрямували зароблені кошти на відновлення рухомого складу.

Тепер, завдяки приєднанню Укрзалізниці до системи ProZorro.Продажі, компанія розпочинає другий етап дерегуляції вагонної складової тарифу.

Як зазначив керівник Укрзалізниці, пілотний проект триватиме близько року, на  аукціони виставлятиметься 5% власного порожнього парку вагонів. За їх результатами визначатиметься ціна для всього парку вагонів за видами та на певну дату. На електронних аукціонах будуть виставлені не лише затребувані піввагони, але й інший вантажний рухомий склад, цистерни, рефрижератори тощо.

Пакет документів, що дають старт пілотному проекту з реалізації послуг та майна ПАТ «Укрзалізниця» через електронну систему, підписали в.о. голови правління ПАТ «Укрзалізниця» Євген Кравцов, член правління Ремігіуш Пашкевич та в.о. директора ДП «Прозорро.Продажі» Олексій Соболев. Зокрема, це Декларація про приєднання до Меморандуму щодо співпраці у побудові в Україні прозорої та ефективної системи реалізації об’єктів державної власності, майна державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, та об’єктів малої приватизації. Його було підписано у 2017 році Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, громадською організацією «Трансперенсі Інтернешнл Україна» та ДП «Прозорро.Продажі». Також укладено договір про взаємодію під час реалізації пілотного проекту щодо реалізації послуг із використанням власних вантажних вагонів через електронну систему ProZorro.Продажі.

Як наголосив Євген Кравцов, такий підхід, співпраця із лідером продажу активів державних компаній, — найбільш справедливий і прозорий механізм розподілу порожніх вагонів між учасниками ринку, рівні умови та можливості, відкрита конкуренція.

Зі свого боку Олексій Соболев розповів, що аукціони з оренди вагонів проводитимуться регулярно, і стартовою буде ціна оренди вагона за добу. Участь в аукціонах братиме будь-який перевізник, що підпише відповідний договір з Укрзалізницею. Реєстрація на аукціони проводитиметься, як завжди, через акредитовані електронні майданчики. «Успіх прозорих аукціонів базується на рівному доступі до торгів, простих умовах і повній відкритості даних. Я впевнений, що оренда вагонів стане мега успішним проектом, і згодом більша частина парку здаватиметься в оренду саме через ProZorro.Продажі, — підкреслив Олексій Соболев.

Нагадаємо, що 17 січня 2018 року правління ПАТ «Укрзалізниця» затвердило процедуру визначення плати за використання власних вагонів Укрзалізниці. Таким чином було завершено процес дерегуляції вагонної складової тарифу для парку власних вагонів компанії. Відповідні кроки ПАТ «Укрзалізниця» здійснило на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 1 лютого 2017 року № 64 та наказу Міністерства інфраструктури України від 7 грудня 2017 року № 425 «Про внесення змін до Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги».

Станом на 1 вересня у робочому парку Укрзалізниці 61 тис. ватажних вагонів. Із них майже 28 тис. піввагонів, 10,3 тис. зерновозів, майже 3 тис. фітингових платформ та інший спеціальний рухомий склад. Найбільш затребуваний рухомий склад – піввагони та зерновози.